Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

PiS wnioskuje o odrzucenie projektu ustawy o rybołówstwie morskim

  • Autor: PAP
  • Data: 28-11-2014, 20:23

Klub PiS złożył w piątek w Sejmie wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu nowego rządowego projektu ustawy o rybołówstwie, który ma wdrożyć unijne przepisy dot. m.in. rejestru statków rybackich, połowów morskich, podziału kwot połowowych.

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke przedstawiając projekt ustawy w Sejmie podkreślił, że proponowane regulacje mają zapewnić efektywne funkcjonowanie sektora rybołówstwa morskiego dzięki dostosowaniu polskich przepisów do wymogów unijnych. Projekt ma zastąpić dotychczas obowiązującą ustawę z 2004 r.

W projekcie zaproponowano zmiany w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia rejestru statków rybackich, regulacji dotyczących zarządzania zdolnością połowową, obszarowej segmentacji floty rybackiej.

Projekt zawiera przepisy umożliwiające zarządzanie kwotami połowowymi przez organizacje producentów ryb, wprowadzenie wieloletnich udziałów połowowych oraz możliwości z ich rezygnacji przez armatorów, przepisy regulujące wymiany międzynarodowe kwot połowowych, podział dodatkowych kwot połowowych, pomniejszanie kwot połowowych w przypadku ich niewykorzystywania oraz stosowania kar w przypadku poważnych naruszeń unijnego prawa - wyliczał wiceminister.

Grzegorz Schreiber (PiS) zauważył, że projekt jest procedowany w niezwykle szybkim tempie: 24 listopada wpłynął do Sejmu, a już 28 odbywa się jego pierwsze czytanie. Jak dodał, posłowie nie zdążyli zapoznać się z dokumentem, który liczy ponad 150 stron plus uzasadnienie. Ocenił, że jest to kpina procesu legislacyjnego.

Poseł Pis miał też merytoryczne zastrzeżenia do projektu. Według niego rybacy oczekują "działań, które doprowadzą do odrodzenia stad ryb w Bałtyku i zadbają o drobnych rybaków". "Projekt ustawy na to zapotrzebowanie nie odpowiada, ale także nie uwzględnia kryteriów środowiskowych i społeczno-ekonomicznych przy podziale kwot połowowych" - podkreślił Schreiber.

Kolejnym zarzutem było wprowadzenie przepisów umożliwiających zbywanie kwot połowowych, które znalazły się w projekcie mimo protestów rybaków. Zdaniem posła, może to być furtka pozwalająca na wykup kwot przez duże korporacje nie związane z polskim kapitałem. Skrytykował też system kar, których wysokość - w jego ocenie - jest nie adekwatna do wykroczenia. Schreiber zwrócił uwagę, że przy pracach nad projektem nie uwzględniono prawie żadnych uwag środowiska rybackiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze