Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Plany zamykania zakładów Marine Harvest w Polsce nie dotyczą Morpolu

  • Autor: portalspozywczy.pl, Barbara Woźniak
  • Data: 07-06-2013, 12:28
Plany zamykania zakładów Marine Harvest w Polsce nie dotyczą Morpolu
Marine Harvest ma 87 proc. Morpolu fot. Morpol

Plany norweskiej firmy Marine Harvest, światowego lidera przetwórstwa łososi, dotyczące zamknięcia części zakładów w Europie, w tym w Polsce, w żadnym stopniu nie dotyczą polskiego Morpolu - powiedział serwisowi portalspozywczy.pl dyrektor finansowy Morpolu Piotr Kapinos.

Wcześniej Marine Harvest, który jest udziałowcem zajmującego się także przetwórstwem łososi Morpolu, informował, że rozpoczyna restrukturyzację w Europie. Firma zapowiedziała zwolnienia i zamknięcie części zakładów we Francji, w krajach Beneluksu i w Polsce.

- Ogłoszone przez Marine Harvest plany zamknięcia zakładów nie dotyczą w żaden sposób żadnych zakładów prowadzonych w ramach grupy Morpol - powiedział w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Piotr Kapinos.

- My na obecną chwilę jesteśmy jeszcze niezależnym podmiotem - dodał.

Ogłoszony przez Marine Harvest plan restrukturyzacji w Europie ma być realizowany do wiosny 2014. Liczba zakładów przetwarzania łososi w Europie ma zmniejszyć się do ośmiu z 13, a pracę ma stracić ok. 450 osób z obecnie zatrudnionych 2,4 tys. pracowników.

Marine Harvest, spółka należąca do norwesko-cypryjskiego magnata Johna Fredriksena, podkreśla, że wszystkie działania biznesowe zostaną zachowane, a produkcja zostanie przeniesiona do pozostałych zakładów grupy.

MARINE HARVEST MA 87 PROC. MORPOLU, ALE JESZCZE BEZ PRAWA GŁOSU

Pod koniec 2012 roku Marine Harvest kupił niemal połowę udziałów w polskiej spółce Morpol od jej poprzedniego właściciela Jerzego Małka za 520 mln zł. Obecnie Marine Harvest zwiększył udziały w notowanym na giełdzie w Oslo Morpolu do ok. 87 proc.

Na razie jednak Marine Harvest nie może wykonywać prawa głosu z tych akcji.

- Marine Harvest posiada 87 proc. udziałów, ale nie jest w stanie wykonywać żadnych praw związanych z tymi udziałami do czasu uzyskania zgody Komisji Europejskiej - powiedział Kapinos.

- Jesteśmy obecnie w procesie zatwierdzenia transakcji przez urzędy antymonopolowe na poziomie Komisji Europejskiej i na dzień dzisiejszy grupa Morpol działa niezależnie od grupy Marine Harvest - dodał.

Grupa Morpol jest jednym z większych światowych przetwórców łososi i producentów wędzonych oraz marynowanych produktów z łososia. Od 2010 roku Morpol prowadzi także działalność hodowli łososia.

Grupa Morpolu w Polsce ma dwa zakłady przetwórcze i zatrudnia tu ok. 3000 osób. Grupa ma też zakłady przetwórcze w Wielkiej Brytanii, a w trakcie budowy są nowe zakłady w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji.

Wilbo walczy o rentowność POPRZEDNI ARTYKUŁ

Wilbo walczy o rentowność

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • gienek 09-06-2013, 08:51:
Dla tych, którym nie jest obojętne środowisko naturalne polecam zobaczenie dokumentu "Globalne sushi - widmo pustych oceanów". Dokument wspomina również o norweskiej Marine Harvest. Firma ta zajmuje się masowym łupieniem mórz i oceanów z łososia. Prowadzi farmy łososia u wybrzeży Chile. Hodowle zanieczyszczają wody, zabierają źródło utrzymania mieszkańcom Chile. W związku z wykryciem wirusa ISA w organizmach hodowanych łososi (wirus powoduje niedokrwistość), hodowane ryby karmione są antybiotykami, które zjadamy z mięsem ryb.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH