Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Połowy ryb na Bałtyku wyższe o blisko 14 proc.

  • Autor: RW,portalspozywczy.pl
  • Data: 29-02-2016, 11:43
Połowy ryb na Bałtyku wyższe o blisko 14 proc.
Fot. Shutterstock

Jak wynika ze wstępnych danych w ubiegłym roku połowy ryb na Bałtyku wyniosły 1134,5 tys. ton i były wyższe od ubiegłorocznych o 13,7 proc. - podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

IERiGŻ wskazuje, że wzrosły połowy wszystkich najważniejszych gatunków ryb, za wyjątkiem stroni, w przypadku których odnotowano spadek wyładunku o 25,3 proc. do 9,4 tys. ton. 

Znacząco zwiększyły się połowy śledzi - aż o 41,1 proc. do 39,7 tys. ton. Co ciekawe w przypadku tych ryb kwota połowowa została wykorzystana jedynie w 91,1 proc.

Analitycy IERiGŻ podają, że bardzo dobre wyniki zanotowano w rybołówstwie dorszowym, gdzie odnotowano wzrost o 14,4 proc.  do 13,6 tys. ton. Niewiele było jednak ryb dużych i dobrej jakości.

Wykorzystanie kwot połowowych dorszy wyniosło 88 proc., co oznacza wzrost w stosunku do ubiegłego roku aż o 30 proc. 

W przypadku szprotów o 2,3 proc. przekroczono dostępny polskim rybakom limit połowowy. Ich wyładunek zwiększył się w porównaniu do ubiegłego roku o 9,6 proc. do 64,2 tys. ton, czego 30 proc. zostało wyładowanych w portach zagranicznych, przede wszystkim w Danii.

Jeżeli chodzi o połowy ryb liczonych w sztukach, troci oraz łososi, wyniosły one odpowiednio 31,8 i 3,7 tys. sztuk, co oznacza wzrost 2,8 proc. w przypadku troci oraz aż 20,5 proc. w przypadku łososi.

Jak podaje IERiGŻ, pomimo wzrostu połowów łososi i mniejszych ryb, ich wykorzystanie nadal było niskie i wyniosło 62,1 proc.. Przed rokiem było to 47,9 proc. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH