REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Polscy rybacy otrzymali certyfikat MSC

  • Autor: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ www.portalspozywczy.pl
  • Data: 22-01-2015, 15:59

Coraz częściej konsumenci poszukują produktów pochodzących ze zrównoważonego środowiska. W pozyskiwaniu ich pomaga odpowiednie oznakowanie i certyfikacja, które dają jasny sygnał, że produkt spełnia te oczekiwania. Po raz pierwszy w historii polscy rybacy otrzymali niebieski certyfikat MSC.

REKLAMA

W procesie certyfikacji udział wzięło 8 grup producentów pod przewodnictwem Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb (KGPR). Skupiają one łącznie 293 jednostki rybackie poławiające dorsza na Morzu Bałtyckim w podobszarach ICES 25-32. Działania grup wspierał Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy.

Przyznany certyfikat dotyczy połowów za pomocą sznurów haczykowych oraz włoków dennych i pelagicznych. Potwierdza on, że wyławiane dorsze pochodzą ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk. Ryby te sprzedawane są przede wszystkim na rynku krajowym oraz w krajach Unii Europejskiej, głównie w Niemczech i Francji.

MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową założoną w 1997 roku z inicjatywy WWF (World Wide Fund for Nature) i firmy Unilever. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie.

Proces certyfikacji polskich rybaków rozpoczął się w listopadzie 2013 roku i trwał 14 miesięcy. Ocena prowadzona była pod kątem zgodności z 31. rygorystycznymi wskaźnikami standardu MSC, obejmującymi stan stada, wpływ rybołówstwa na morski ekosystem oraz skuteczne zarządzanie. 

Prowadzeniu przez polskich rybaków zrównoważonych praktyk rybackich i poławianie w zgodzie z naturą sprzyjała m.in. możliwość skorzystania ze środków Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

Wiceminister Kazimierz Plocke podkreślił, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 działania w kierunku poprawy jakości i wartości dodanej produktów rybnych, takich jak certyfikacja i propagowanie produktów zrównoważonego rybołówstwa będzie, wspierane ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH