Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Polscy rybacy otrzymali certyfikat MSC

  • Autor: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ www.portalspozywczy.pl
  • Data: 22-01-2015, 15:59

Coraz częściej konsumenci poszukują produktów pochodzących ze zrównoważonego środowiska. W pozyskiwaniu ich pomaga odpowiednie oznakowanie i certyfikacja, które dają jasny sygnał, że produkt spełnia te oczekiwania. Po raz pierwszy w historii polscy rybacy otrzymali niebieski certyfikat MSC.

W procesie certyfikacji udział wzięło 8 grup producentów pod przewodnictwem Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb (KGPR). Skupiają one łącznie 293 jednostki rybackie poławiające dorsza na Morzu Bałtyckim w podobszarach ICES 25-32. Działania grup wspierał Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy.

Przyznany certyfikat dotyczy połowów za pomocą sznurów haczykowych oraz włoków dennych i pelagicznych. Potwierdza on, że wyławiane dorsze pochodzą ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk. Ryby te sprzedawane są przede wszystkim na rynku krajowym oraz w krajach Unii Europejskiej, głównie w Niemczech i Francji.

MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową założoną w 1997 roku z inicjatywy WWF (World Wide Fund for Nature) i firmy Unilever. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie.

Proces certyfikacji polskich rybaków rozpoczął się w listopadzie 2013 roku i trwał 14 miesięcy. Ocena prowadzona była pod kątem zgodności z 31. rygorystycznymi wskaźnikami standardu MSC, obejmującymi stan stada, wpływ rybołówstwa na morski ekosystem oraz skuteczne zarządzanie. 

Prowadzeniu przez polskich rybaków zrównoważonych praktyk rybackich i poławianie w zgodzie z naturą sprzyjała m.in. możliwość skorzystania ze środków Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

Wiceminister Kazimierz Plocke podkreślił, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 działania w kierunku poprawy jakości i wartości dodanej produktów rybnych, takich jak certyfikacja i propagowanie produktów zrównoważonego rybołówstwa będzie, wspierane ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH