Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Polska zwiększa eksport ryb i owoców morza

  • Autor: portalspozywczy.pl/IERiGŻ
  • Data: 15-07-2016, 14:13
Polska zwiększa eksport ryb i owoców morza
Fot. Shutterstock

Jak wynika z danych opublikowanych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w pierwszych miesiącach bieżącego roku zwiększył się eksport trzech podstawowych grup asortymentowych, czyli przetworów i konserw rybnych, ryb wędzonych oraz filetów i mięsa z ryb.

W świetle danych IERiGŻ eksport wskazanych grup zwiększył się w analizowanym okresie o 4,4 proc. i wyniósł 89,3 tys. ton, czy czym nie uwzględniono o eksporcie burtowym.

Eksperci Instytutu podają, że wzrosła także dynamika przyrostu wartości eksportu, która od stycznia do kwietnia wyniosła aż 10,6 proc., co stanowi o wzroście wartości do 2,2 mld zł.

Aż o 12,1 proc. wzrósł eksport przetworów i konserw rybnych. Stabilizacji uległ eksport ryb wędzonych, a o 5,8 proc. zmniejszył się wywóz filetów. 

- Wyższe ceny transakcyjne spowodowały jednak że zwiększyła się wartość wywozu wszystkich omawianych grup towarowych - czytamy na łamach najnowszego numeru Rynku Rolnego. 

O 6,9 proc., do 27 tys. ton, wzrósł eksport łososi. Jednocześnie jego wartość zwiększyła się o 12,7 proc. do 12,7 proc. do 1,25 mld zł. W przypadku śledzi wolumen eksportu zwiększył się o 2,3 proc. (do 22,4 tys. ton), podczas gdy jego wartość podniosła się o 11,9 proc. do kwoty 0,24 mld zł. O 6,9 proc. do 7,4 tys. ton wzrósł wywóz dorszy, a jego wartość wyniosła 0,17 mld zł, co stanowi wzrost o 12,7 proc. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH