REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Polska zwiększa eksport ryb i owoców morza

  • Autor: portalspozywczy.pl/IERiGŻ
  • Data: 15-07-2016, 14:13
Polska zwiększa eksport ryb i owoców morza
Fot. Shutterstock

Jak wynika z danych opublikowanych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w pierwszych miesiącach bieżącego roku zwiększył się eksport trzech podstawowych grup asortymentowych, czyli przetworów i konserw rybnych, ryb wędzonych oraz filetów i mięsa z ryb.

REKLAMA

W świetle danych IERiGŻ eksport wskazanych grup zwiększył się w analizowanym okresie o 4,4 proc. i wyniósł 89,3 tys. ton, czy czym nie uwzględniono o eksporcie burtowym.

Eksperci Instytutu podają, że wzrosła także dynamika przyrostu wartości eksportu, która od stycznia do kwietnia wyniosła aż 10,6 proc., co stanowi o wzroście wartości do 2,2 mld zł.

Aż o 12,1 proc. wzrósł eksport przetworów i konserw rybnych. Stabilizacji uległ eksport ryb wędzonych, a o 5,8 proc. zmniejszył się wywóz filetów. 

- Wyższe ceny transakcyjne spowodowały jednak że zwiększyła się wartość wywozu wszystkich omawianych grup towarowych - czytamy na łamach najnowszego numeru Rynku Rolnego. 

O 6,9 proc., do 27 tys. ton, wzrósł eksport łososi. Jednocześnie jego wartość zwiększyła się o 12,7 proc. do 12,7 proc. do 1,25 mld zł. W przypadku śledzi wolumen eksportu zwiększył się o 2,3 proc. (do 22,4 tys. ton), podczas gdy jego wartość podniosła się o 11,9 proc. do kwoty 0,24 mld zł. O 6,9 proc. do 7,4 tys. ton wzrósł wywóz dorszy, a jego wartość wyniosła 0,17 mld zł, co stanowi wzrost o 12,7 proc. 

 

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH