Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Polskie zakłady zwiększają produkcję ryb

  • Autor: portalspozywczy.pl/IERiGŻ
  • Data: 13-07-2016, 09:31
Polskie zakłady zwiększają produkcję ryb
Fot. Shutterstock

Z danych opublikowanych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że od stycznia do kwietnia bieżącego roku produkcja ryb, przetworów rybnych i owoców morza w dużych zakładach przemysłu rybnego wzrosła o 5,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu i wyniosła 149,9 tys. ton.

W świetle danych IERiGŻ największy przyrost wystąpił w grupie świeżych filetów z ryb morskich, których podaż zwiększyła się w analizowanym okresie ponad 2,5-krotnie i wyniosła 18,9 tys. ton.

Nadal na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się produkcja ryb wędzonych, która zwiększyła się o 26,7 proc. do 31,3 tys. ton. Co ciekawe produkcja wędzonych łososi zwiększyła się do 19,8 tys. ton, to jest o 11,4 proc. 

Nieznaczny wzrost produkcji odnotowano także w grupie produktów wysokoprzetworzonych, czyli przetworów i konserw, wśród których odnotowano wzrost o 2,3 proc. do 75,3 tys. ton. Tym samym grupa ta nadal dominuje w strukturze polskiego przetwórstwa rybnego.

Jak wskazują analitycy IERiGŻ w grupie przetworów i konserw zwiększyła się przede wszystkim produkcja wyrobów kulinarnych oraz garmażeryjnych w przypadku których odnotowano wzrost o 13,7 proc. do 19,6 tys. ton. Do 28,2 tys. ton, to jest o 4,5 proc. wzrosła produkcja konserw i prezerw. O 6,3 proc., czyli do 27,5 proc. zmniejszyło się przetwórstwo ryb na marynaty. 

Zgodnie z danymi IERiGŻ śledź jest głównym gatunkiem wykorzystywanym do produkcji wysokoprzetworzonej. W analizowanym okresie łączna podaż produktów śledziowych wzrosła o 3,8 proc. do 36,2 tys. ton. Zmalała natomiast produkcja całych mrożonych ryb morskich, w przypadku których odnotowano spadek o ponad 60 proc. do 7,5 tys. ton. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH