Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ponad 22,5 mln zł dla podkarpacia na unijny program Ryby

  • Autor: PAP
  • Data: 09-08-2014, 14:41
Ponad 22,5 mln zł dla podkarpacia na unijny program Ryby

Doposażenie Straży Rybackiej i utworzenie muzeum kultury Bojków w Myczkowie - te m.in. projekty zostały dofinansowane na Podkarpaciu z unijnego Programu Operacyjnego Ryby. W sumie do regionu trafiło z tego programu ponad 22,5 mln zł.

Program Ryby, którego oficjalna nazwa brzmi Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich" jest instrumentem wspierania nie tylko gospodarki rybackiej, ale także działań ma rzecz podniesienia jakości życia związanych z nią lokalnych społeczności. Na lata 2007-2013 Polska otrzymała w ramach tego programu ok. 4,09 mld zł (ok. 1 mld euro).

Na Podkarpaciu z tego programu dofinansowanych zostało do tej pory ponad 90 projektów, część z nich została już zrealizowana. W sumie region otrzymał z Programu Operacyjnego Ryby ponad 22,5 mln zł.

Jak podkreślił z rozmowie z PAP marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, gospodarka rybacka w regionie ma długą historię i wciąż na duże znaczenie zarówno ekonomiczne jak i społeczne. "Ze względu na niezwykle bogatą tradycję, czujemy się w obowiązku zadbać o to, aby jej cenny dorobek nie został utracony" - dodał.

Ortyl podkreślił, że dzięki inwestycjom, które zostały dofinansowane z unijnego programu Ryby, rozwija się cały region.

Wśród projektów, które zostały zrealizowane w ramach tego programu jest m.in. projekt Polskiego Związku Wędkarskiego w Krośnie. Dzięki dotacji doposażona została społeczna Straż Rybacka - zakupiony został m.in. samochód terenowy, łodzie, kamizelki ratunkowe, kamery i noktowizory. Sprzęt ten pomaga w walce z kłusownikami.

Z kolei gmina Solina utworzyła dzięki dofinansowaniu z tego programu Muzeum Kultury Materialnej i Duchowej Bojków w Myczkowie. Placówka gromadzi i udostępnia cenne eksponaty związane z dziedzictwem kulturowym tej grupy etnicznej, która zamieszkiwała te tereny. W muzeum odbywają się m.in. lekcje muzealne i projekcje filmów o tematyce regionalnej. Wraz ze zwiedzającymi placówkę przygotowywane są też regionalne potrawy, w tym z ryb przy wykorzystaniu zrekonstruowanego pieca chlebowego Bojków.

Natomiast na terenie Gospodarstwa Rybackiego Grębów z pieniędzy unijnych wybudowano infrastrukturę turystyczną m.in. altany grillowe i ścieżki spacerowe. Powstał również punkt obserwacyjny, dzięki któremu można podziwiać okoliczne stawy oraz ptactwo. W ramach projektu przeprowadzono również kampanię promocyjną gospodarstwa.

Według zapowiedzi ministerstwa rolnictwa Polska na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, z którego finansowany jest Program Operacyjny Ryby, otrzyma 531 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH