Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ponad 63 mln zł na inwestycje związane z rybactwem

  • Autor: PAP
  • Data: 14-01-2014, 18:39
Ponad 63 mln zł na inwestycje związane z rybactwem
(fot. PTWP)

Ponad 63 mln zł przekazał dotychczas samorząd woj. warmińsko-mazurskiego na inwestycje realizowane za pośrednictwem czterech Lokalnych Grup Rybackich. We wtorek władze regionu podpisały umowy na dalsze finansowanie działalności tych stowarzyszeń.

Regionalny samorząd podpisał we wtorek umowy na dofinansowanie tegorocznej działalności czterech Lokalnych Grup Rybackich w woj. warmińsko-mazurskim. Grupy - Zalew Wiślany, Wielkie Jeziora Mazurskie, Mazurskie Morze i Pojezierze Olsztyńskie - otrzymają 2,6 mln zł na pokrycie kosztów administracji, kampanie edukacyjne, festyny i konkursy aktywizujące lokalne społeczności oraz badania czystości wód.

Istniejące od ponad dwóch lat stowarzyszenia zrzeszają przedstawicieli sektora rybackiego, w tym gminy i powiaty, przedsiębiorców oraz organizacje społeczne. Pośredniczą w przekazywaniu wsparcia z UE w ramach programu operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich". W tym celu musiały przygotować lokalne strategie i wziąć udział w konkursie Ministerstwa Rolnictwa, które zagwarantowało im ponad 100 mln zł.

Jak poinformował we wtorek Urząd Marszałkowski w Olsztynie, od jesieni 2011 roku cztery warmińsko-mazurskie LGR przeprowadziły 19 konkursów dla beneficjentów i przekazały regionalnemu samorządowi wnioski o dofinansowanie na kwotę ponad 96 mln zł.

Urząd Marszałkowski podpisał dotychczas 250 umów na dofinansowanie projektów przygotowanych przez gminy, powiaty, firmy i organizacje pozarządowe, które otrzymają 63,5 mln zł. Oznacza to, że poszczególne grupy rybackie wykorzystały od 60 do 85 proc. budżetu przyznanego im przez resort rolnictwa.

Regionalny samorząd wskazał też wzorcowe inwestycje, zrealizowane za pośrednictwem LGR: rozbudowę przez gminę Ruciane-Nida infrastruktury turystycznej wokół jeziora Nidzkiego, remont stanicy wodnej w powiecie elbląskim, gminną ekoplażę nad jeziorem Roś k. Pisza, rewitalizację tzw. małej infrastruktury w gminie Ryn, przebudowę przez prywatnego przedsiębiorcę warmińskiej stodoły w Stawigudzie na restaurację, stworzenie profesjonalnego łowiska wędkarskiego pod Biskupcem oraz tzw. małej gastronomii k. Tolkmicka.

Zdaniem prezesa LGR Wielkie Jeziora Mazurskie Andrzeja Kolasy, to miejscowe społeczności decydują, na jakie inwestycje zostaną wydane środki unijne. Mieszkańcy uczestniczą w tworzeniu lokalnych strategii rozwoju dla obszarów zależnych od rybactwa. Na dofinansowanie za pośrednictwem LGR mogą liczyć jedynie te projekty, które są zgodne z ich oczekiwaniami.

Za pieniądze z UE realizowane są projekty z zakresu ochrony środowiska i dziedzictwa przyrodniczego, rozwoju infrastruktury turystycznej i gospodarczego wykorzystania jezior, poprawy jakości życia mieszkańców i efektywności sektora rybackiego oraz konkurencyjności przedsiębiorstw trudniących się rybołówstwem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH