Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Potrzebne szybkie wdrożenie planu zrównoważonych połowów na Bałtyku

  • Autor: pap
  • Data: 03-09-2015, 17:05

Plan zrównoważonych połowów ryb na Bałtyku, a zwłaszcza dorsza, śledzia i szprota powinien być jak najszybciej wdrożony - uznali uczestnicy obrad BALTFISH. Chodzi o prowadzenie takiej eksploatacji morza, która nie prowadziłaby do przeławiania stad.

Polska 1 lipca br. objęła roczne przewodnictwo w BALTFISH. W dniach 1-2 września w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w warszawie obyło się - pierwsze pod przewodnictwem Polski - Forum BALTFISH oraz spotkanie Grupy Wysokiego Szczebla.

BALTFISH jest strukturą regionalną stanowiącym platformę do dyskusji na temat rybołówstwa na Morzu Bałtyckim. Jego celem jest ścisła współpraca między administracjami rybackimi ośmiu państw członkowskich UE regionu Morza Bałtyckiego: Danią, Estonią, Finlandią, Litwą, Łotwą, Niemcami, Szwecją i Polską, a także naukowcami i organizacjami pozarządowymi, w celu rozwijania zrównoważonego rybołówstwa w regionie Morza Bałtyckiego, zgodnie z wymogami unijnej Wspólnej Polityki Rybackiej.

Podczas forum omówiono stan trwających obecnie w Brukseli negocjacji planu zarządzania rybołówstwem dorsza, szprota, śledzia i ryb płaskich na Bałtyku (MAP). Jest obecnie w ostatniej fazie negocjacji pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą UE.

Jak poinformował resort w komunikacie, "pomimo pewnych różnic w podejściu do spraw technicznych i interpretacji niektórych pojęć, uczestnicy uznali, że dla poprawy warunków prowadzenia rybołówstwa na Bałtyku potrzebne jest możliwie szybkie uzgodnienie planu, który ustali racjonalne ramy prowadzenia rybołówstwa w perspektywie długookresowej".

Uczestnicy zgodzili się również co do tego, że wiele obowiązujących przepisów technicznych nie odpowiada obecnej sytuacji łowisk i wymaga szybkiej zmiany. Regionalny Komitet Doradczy Morza Bałtyckiego (BSAC) zapowiedział przygotowanie w najbliższym czasie rekomendacji dotyczących takich zmian.

Uczestnicy Forum BALTFISH rozmawiali również na temat doradztwa naukowego Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES), która daje rekomendacje Komisji Europejskiej do ustalania wielkości limitów połowowych dla Bałtyku na 2016 rok. Obecny na spotkaniu przewodniczący komitetu ICES Eskild Kirkegaard poinformował o pracach, jakie prowadzi jego organizacja.

Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt rozporządzenia dotyczący połowów ryb na Bałtyku. Całkowity połów na rok 2016 r. - z wyjątkiem łososia - ma zostać zmniejszony o ok. 15 proc. w stosunku do tegorocznego limitu. W oparciu o zalecenia Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) KE proponuje ograniczenie o 20 proc. połowów ze stada wschodniego dorsza bałtyckiego do 41 143 ton. Natomiast w świetle dostępnych danych stado zachodnie dorsza zostało przełowione do tego stopnia, że znalazło się poniżej poziomu bezpieczeństwa biologicznego. KE nie zaproponowała na razie konkretnej kwoty połowowej dla tego stada, oczekując na bliższe dane ICES.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • sss 07-09-2015, 11:08:
Suche dyskusje - bez konkretów. I co ,nic nie da się zrobić majac takie ,a nie inne przedstawicielstwo z branży.
  • Tech. Przetw. Rybnego 04-09-2015, 12:22:
Najlepszy przyklad na dlugoterminowe dyskusje polaczone z brakiem dzialania.
Moze mozna by odwrotnie np. krotko dyskutowac bo zreszta nie ma nad czym poniewaz stan jest znany a przystapic do natychmiastowego dzialania.
Brak decyzji wiazac bedzie sie z calkowitym wytrzebieniem stada.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH