Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Powstał wieloletni plan zarządzania rybołówstwem na Morzu Bałtyckim

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 07-10-2014, 09:49
Powstał wieloletni plan zarządzania rybołówstwem na Morzu Bałtyckim
Państwa członkowskie UE w przyszłości mają być w większym stopniu zaangażowane w proces zarządzania rybołówstwem

Wczoraj (6 października) Komisja Europejska przedstawiła po raz pierwszy w ramach nowej wspólnej polityki rybołówstwa wniosek w sprawie wieloletniego planu zarządzania rybołówstwem na Morzu Bałtyckim dotyczącego zasobów dorsza, śledzia i szprota. Jest to pierwszy prawdziwy plan zarządzania połowami wielogatunkowymi, który ma zastąpić obecny plan zarządzania dotyczący dwóch bałtyckich stad dorsza.

Zdaniem Komisji, proponowany plan zapewni zrównoważoną eksploatację zasobów wspomnianych gatunków w Morzu Bałtyckim, umożliwiając osiągniecie stabilizacji w sektorze i wyższej wydajności rybołówstwa.

W planie tym w gestii państw członkowskich i zainteresowanych stron pozostawiono decyzje, w jaki sposób najlepiej go realizować w ich części basenu morskiego. Według KE, dzięki temu planowi podmioty lokalne w założeniu będą miały większą możliwość podejmowania działań w zakresie rozwoju środków technicznych i przejmowania odpowiedzialności za zarządzanie rybołówstwem.

Plan ten dotyczy kilku łowisk, w związku z czym zapewnia on oparcie zarządzania rybołówstwem na najbardziej aktualnych informacjach naukowych dotyczących interakcji wewnątrz stad i pomiędzy nimi oraz interakcji z innymi elementami ekosystemu i środowiska.

Zamiast pespektywy krótkoterminowej w planie tym przyjmuje się długofalowe podejście do zarządzania stadami ryb, uwzględniając szczególne cechy różnych łowisk. Takie podejście ma kluczowe znaczenie w realizacji celu, jakim jest eksploatacja stad ryb na zrównoważonym poziomie.

- Reformując wspólną polityką rybołówstwa, chcieliśmy osiągnąć przyjęcie właśnie takich planów, jak nowy plan dotyczący połowów w Morzu Bałtyckim. Daje on kompetencje podmiotom regionalnym; zamiast planowania z roku na rok plany długoterminowe umożliwią zapewnienie trwałości zasobów ryb w Morzu Bałtyckim i stabilnego źródła dochodów z połowów rybakom. Zreformowana polityka rybołówstwa jest obecnie intensywnie wdrażana i z niecierpliwością oczekuję przedstawienia kolejnych planów dotyczących innych basenów morskich - powiedziała Maria Damanaki, unijna komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa.

Przedmiotowy plan zarządzania stanowi pierwszy tego typu wniosek w ramach nowej wspólnej polityki rybołówstwa i po wyjściu w kwietniu tego roku z międzyinstytucjonalnego impasu w negocjacjach między Parlamentem Europejskim a Radą. Zostanie on poddany dalszej dyskusji z Parlamentem Europejskim i Radą.

W planie uwzględniono nowe elementy wspólnej polityki rybołówstwa, od wdrożenia obowiązku wyładunku po współpracę regionalną między państwami członkowskimi.

Zawarto w nim obowiązek wyładunku wszystkich połowów dorsza, śledzia, szprota i gładzicy pochodzących z bałtyckich stad dorsza, śledzia i szprota, z wyjątkiem przypadków, w których istnieją dowody wysokiego wskaźnika przeżywalności.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH