Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prezes Graala: Jesteśmy gotowi na akwizycje, także zagraniczne

  • Autor: PAP
  • Data: 05-11-2015, 13:03
Prezes Graala: Jesteśmy gotowi na akwizycje, także zagraniczne
Bogusław Kowalski, prezes Graal SA. Fot. zelaznastudio.pl

Graal prowadzi rozmowy akwizycyjne w kraju i za granicą w sprawie przejęcia hodowców ryb oraz producentów i dystrybutorów konserw. Nie zamierza przy tym zwalniać, jeśli chodzi o inwestycje w rozwój organiczny - poinformował prezes Bogusław Kowalski. Spółka zakłada, że 1 mld zł przychodów to raczej kwestia przyszłego roku.

- Od 2008 r. nie przeprowadziliśmy żadnej akwizycji, ale wcześniej zrealizowaliśmy osiem przejęć w trzy lata. Musieliśmy poświęcić niezbędny czas na integrację tych spółek, tak by zbudować stabilną i wiarygodną grupę. To udało się osiągnąć i dzisiaj jesteśmy gotowi, by ponownie wyjść szerzej na rynek, nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Dlatego prowadzimy rozmowy w sprawie potencjalnych akwizycji - powiedział w rozmowie z PAP Bogusław Kowalski.

- Dzięki wcześniejszym akwizycjom działamy obecnie w czterech segmentach: konserw rybnych, marynat, ryb świeżych i mrożonych oraz ryb wędzonych. Teraz celem jest rozwój każdej z tych kategorii. Ewentualne przejęcia będą realizowane przez odpowiednie spółki zależne - dodał.

Graala interesują hodowle ryb oraz producenci i dystrybutorzy konserw. W przypadku segmentów ryb świeżych i wędzonych, rozgląda się za hodowcami. Różnice w rocznych obrotach takich spółek są bardzo duże - od kilku do kilkuset mln zł. - Interesują nas farmy różnych ryb. Chodzi nie tylko o kwestię zapewnienia sobie źródła własnego surowca, czy zwiększenie produkcji, ale także o efekty synergii jakie pojawią się w połączeniu z naszym doświadczeniem i technologiami. Ponadto, kończy się dofinansowanie unijne dla przetwórców, a większy nacisk kładzie się na aquakulturę. Idziemy z tym trendem - powiedział Kowalski.

- Z kolei w kategorii konserw szukamy dystrybutora i producenta w krajach Europy Zachodniej, z rocznymi obrotami rzędu 30-70 mln euro - dodał.

Finansowanie transakcji będzie zależało od wielkości akwizycji. W przypadku mniejszych przejęć spółka wykorzysta środki własne, przy wsparciu kredytu bankowego. Nie wyklucza także innych scenariuszy, np. fuzji i wówczas wymiany akcji lub dopuszczenia inwestora finansowego w przypadku dużych przejęć. Nie rozważa natomiast emisji akcji.

Pytany, kiedy może dojść do ewentualnego przejęcia, odpowiedział: - Na pewno nie w tym roku, który powoli się kończy. Poza tym końcówka roku to dla nas zwyczajowo najgorętszy okres sprzedażowy.

Graal zamierza kontynuować także inwestycje w rozwój organiczny. - Co roku wydajemy kilkadziesiąt milionów złotych na inwestycje w rozwój organiczny i to w następnych latach się nie zmieni. To będą inwestycje w park maszynowy, produkty i opakowania. Chcemy dysponować najnowocześniejszymi technologiami - powiedział prezes.

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

GRLGraal SA

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH