Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Bogusław Kowalski, GK Graal: Prezes Graala: Spożycie ryb w Polsce będzie rosło

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 18-11-2015, 12:11
Prezes Graala: Spożycie ryb w Polsce będzie rosło
Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal. Fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal, liczy że konsumpcja ryb w Polsce będzie się zwiększała. - Patrząc jak się zmienia świat, w którym kierunku się rozwija, jak zmienia się świadomość konsumenta, myślę, że popularność ryb w naszym kraju będzie rosła – zaznacza Bogusław Kowalski w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

W przekonaniu prezesa Graala świat staje się coraz bardziej otwarty. Rośnie także liczba migracji.

- Polacy coraz więcej podróżują. Przyjmujemy kulturę spożywania ryb z tych krajów, w których wygląda ona zupełnie inaczej, jest na znacznie wyższym poziomie. Jednocześnie do naszego kraju przyjeżdża coraz więcej zagranicznych gości, którzy również wprowadzają pewne zwyczaje żywieniowe – tłumaczy prezes Kowalski.

Jak dodaje duże znacznie odgrywa pozytywna moda związana ze zdrowym odżywianiem, co może finalnie przełożyć się także na poziom spożycia ryb.

- Dziś konsumenci chcą jeść coraz zdrowsze produkty, a ryba jest przecież synonimem zdrowego żywienia. Z perspektywy spożycia ryb w naszym kraju trend ten należy oceniać bardzo pozytywnie – przyznaje prezes Kowalski.

Ciągle istotne dla poziomu konsumpcji ryb są względu kulturowe – Polska jest krajem mięsnym. W przekonaniu Bogusława Kowalskiego w oczywisty sposób także cena wpływa na poziom spożycia ryb w naszym kraju, jednak nie jest ona jedynym czynnikiem. Ryby są droższe od produktów mięsnych, ale duże znaczenie ma obawa konsumentów przed ościami. Ludzie nie potrafią wyzbyć się strachu przed nimi.

- Wiadomym jest, że ryby zawierają ości. Wcześniej przez długi czas przemysł nie potrafił sobie poradzić z tym problemem. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Problem ości praktycznie nie istnieje. Dzięki wysoko zaawansowanym technologiom jesteśmy w stanie w łatwy sposób pozbyć się ości. Niestety jednak mentalność konsumentów nie nadąża za tymi zmianami. Do ich percepcji nie dotarło jeszcze, że produkty rybne są bezpieczne. Nadal funkcjonuje obraz ryby obfitej w ości, co wywołuje nieprzyjemne skojarzenia, a nawet poczucie niebezpieczeństwa – wyjaśnia prezes Graala.

Trzecim istotnym czynnikiem kształtującym poziom spożycia ryb jest umiejętność ich przyrządzenia. Wielu osobom wydaje, że jest to trudne, lecz tak naprawdę jest to łatwe, w opinii Bogusława Kowalskiego łatwiejsze nawet od przyrządzenia mięsa. 

Cena nie odgrywa kluczowej roli

Bogusław Kowalski przyznaje w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl, że przewidywany przez niego wzrost spożycia ryb będzie się wiązał także z bogaceniem polskiego społeczeństwa. - Wystarczy spojrzeć, jaki był poziom życia Polaków dwadzieścia, piętnaście, czy nawet dziesięć lat temu, a jaki jest obecnie. Jeżeli ten trend się utrzyma, to na pewno znaczenie barier o których mówiłem będzie malało. Tym samym spożycie ryb w naszym kraju powinno rosnąć – mówił Kowalski. Jak dodał zmiany już są widoczne, czego doskonały przykładem jest rosnąca popularność łososia.

- Jeszcze parę lat temu łosoś był rybą dla elit. Nie każdego było stać na to żeby łososia kupić. Dzisiaj łosoś stał się rybą zupełnie powszechną. Świadczy to o tym, że jako społeczeństwo doceniamy walory ryb. Jesteśmy nawet w stanie wydać więcej pieniędzy, niż w przypadku przysłowiowego kurczaka po to, aby urozmaicić nasze menu żywieniowe oraz skorzystać z tych wszystkich niezastąpionych wartości, które dają nam ryby – podkreślił Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal.

Grupa Kapitałowa Graal jest liderem branży przetwórstwa ryb w Polsce. Psiada 5 nowoczesnych zakładów produkcyjnych na terenie Polski. Od 2005 roku, firma notowana jest na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Zachęcamy do przeczytania pełnego wywiadu z Bogusławem Kowalskim, prezesem Grupy Kapitałowej Graal - http://www.portalspozywczy.pl/ryby/artykuly/boguslaw-kowalski-prezes-gk-graal-obszerny-wywiad,121249.html

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

GRLGraal SA

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH