Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Bogusław Kowalski, GK Graal: zachowanie dwucyfrowego przyrostu przez kilka lat będzie trudne

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 04-01-2016, 11:35
Prezes Graala: Zachowanie dwucyfrowego przyrostu przez kilka lat będzie trudne
Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal. Fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

Grupa Kapitałowa Graal z roku na rok dynamicznie się rozwija. Ze względu na wielkość firmy oraz jej pozycję rynkową utrzymanie tak dobrych wyników w dłużej perspektywie czasowej stanowi duże wyzwanie. - Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zachowanie dwucyfrowego rocznego przyrostu przez kilka lat będzie niezwykle trudne. W pewnym momencie nastąpi naturalne spowolnienie. Mamy tego świadomość oraz pokorę, dzięki której nie poprzestajemy na sukcesach - podkreśla w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal.

Bogusław Kowalski podkreśla, że kierowana przez niego grupa cały czas czuje konkurencje rynkową. Realizowana polityka zakłada istnienie konkurencji, która jest ważnym motorem i stymulacją wzrostu.

- Gdyby nie było konkurencji, to presja na to żeby być lepszym nie byłaby aż taka duża. Pomimo tego, że jesteśmy liderem w poszczególnych segmentach branży rybnej, to nadal mamy szacunek dla naszej konkurencji. Wiemy, że taka sytuacja, gdzie mamy 15-20 procentowe przyrosty sprzedaży nie musi trwać wiecznie. Z tego powodu ciągle szukamy innowacji, przewag konkurencyjnych oraz nowych rozwiązań. Szukamy też, z dużym sukcesem, nowych rynków zbytu poza granicami naszego kraju. Tu widzimy duży potencjał wzrostowy - wyjaśnia Kowalski. 

W roku 2014 przychody Graala przekroczyły 860 mln złotych, lecz jednym z celów grupy jest osiągnięcie 1 mld przychodów, o czym mówił sam Bogusław Kowalski (zobacz Graal: Miliard przychodu rocznie to kwestia najbliższych lat).

Prezes Graala przyznaje, że 1 mld złotych przychodu to pewnego rodzaju bariera psychologiczna, a jej przekroczenie nie jest celem samym w sobie.

- W ogóle się tym nie kierujemy. Wykonujemy pewne zadania, realizujemy założone cele, z myślą o rozwoju całej grupy. Nie robimy nic za wszelką cenę. Gdybym chciał, aby Graal osiągnął 1 mld złotych przychodu to naprawdę zrobilibyśmy to bez większych problemów. Wystarczyłoby obniżyć cenę naszych wybranych produktów w tych obszarach, w których pozycję rynkową zdobywa się poprzez wygrywanie przetargów. Takich rynków jest dużo, szczególnie w Europie Zachodniej. W takiej sytuacji wystarczyłoby wygrać jeden duży przetarg i granicę miliarda złotych przekroczylibyśmy bez najmniejszego problemu. Oczywiście moglibyśmy to osiągnąć kosztem albo dużego ryzyka, albo obniżenia rentowności, ale to nie jest nasz cel - mówi Bogusław Kowalski. 

Jak przypomina Graal jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Z tego powodu firma musi zachować zasady ładu korporacyjnego. 

- Graal musi być firmą transparentną, proekologiczną, ale także dbającą o interesy swoich akcjonariuszy. Dla akcjonariuszy najważniejszy jest zysk, który w największym stopniu ma wpływ na cenę akcji. Nie możemy o tym zapominać. Z tego powodu planując działania musimy zachować zdrowy rozsądek oraz rozważać co jest dla nas najważniejsze - wyjaśnia Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal. 

Obecnie Graal posiada 5 zakładów produkcyjnych na terenie Polski. Największy wolumen sprzedaży grupy stanowią razem ryby świeże oraz wędzone.

Zachęcamy do przeczytania pełnego wywiadu z Bogusławem Kowalskim, prezesem Grupy Kapitałowej Graal - http://www.portalspozywczy.pl/ryby/artykuly/boguslaw-kowalski-prezes-gk-graal-obszerny-wywiad,121249.html

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

GRLGraal SA

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • ab 08-01-2016, 10:50:
Jak z wypowiedzi „Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zachowanie dwucyfrowego rocznego przyrostu przez kilka lat będzie niezwykle trudne.” można wysnuć wniosek o buńczuczności.
Technologu, twoje dotychczasowe komentarze uważam za wyważone, jednak ton mentorski wydaje się tu zbędny.
Miłego
  • Techn. Przetw. Rybnego 06-01-2016, 11:20:
oczywiscie bedzie trudne, bo ....
Ale tu mala uwaga do przezesa ktory w taki sposob wypowiada sie, ze gdyb chcial to z palcem w d... moglby to osiagnac.
Wydaje mi sie, ze nie godzi sie prezesie tak bunczuczno manifestowac swej "sily" Doskonale wiadomo co niektorym troche bardziej swiatlym, ze nie jest to takie proste i oczywiste. Nie pan jedyny ktory decyduje, ze gdybym chcil to ...
Odnioslem duzy niesmak po przeczytaniu wypowiedzi.
A ostatni po przeczytaniu wypowiedzi o "wchodzeniu" firmy w segment dan gotowych nabralem oewnej sympatii dla prezesa co teraz niestety odwoluje.
Kazdy z nas bedac przedstawicielem pwenwj firmy a tu chyba znaczacej i reprezentujacy grupe pracujacych z nim ludzi oraz zaloge produkcyjna powinien liczyc sie ze swymi wypowiedziami i taj je formulowac aby w przyszlosci nie mozna bylo im nic zarzucic i w taki sposob jak czynie to ja teraz skomentowac

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze