REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Bogusław Kowalski, GK Graal: zachowanie dwucyfrowego przyrostu przez kilka lat będzie trudne

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 04-01-2016, 11:35
Prezes Graala: Zachowanie dwucyfrowego przyrostu przez kilka lat będzie trudne
Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal. Fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

Grupa Kapitałowa Graal z roku na rok dynamicznie się rozwija. Ze względu na wielkość firmy oraz jej pozycję rynkową utrzymanie tak dobrych wyników w dłużej perspektywie czasowej stanowi duże wyzwanie. - Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zachowanie dwucyfrowego rocznego przyrostu przez kilka lat będzie niezwykle trudne. W pewnym momencie nastąpi naturalne spowolnienie. Mamy tego świadomość oraz pokorę, dzięki której nie poprzestajemy na sukcesach - podkreśla w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal.

REKLAMA

Bogusław Kowalski podkreśla, że kierowana przez niego grupa cały czas czuje konkurencje rynkową. Realizowana polityka zakłada istnienie konkurencji, która jest ważnym motorem i stymulacją wzrostu.

- Gdyby nie było konkurencji, to presja na to żeby być lepszym nie byłaby aż taka duża. Pomimo tego, że jesteśmy liderem w poszczególnych segmentach branży rybnej, to nadal mamy szacunek dla naszej konkurencji. Wiemy, że taka sytuacja, gdzie mamy 15-20 procentowe przyrosty sprzedaży nie musi trwać wiecznie. Z tego powodu ciągle szukamy innowacji, przewag konkurencyjnych oraz nowych rozwiązań. Szukamy też, z dużym sukcesem, nowych rynków zbytu poza granicami naszego kraju. Tu widzimy duży potencjał wzrostowy - wyjaśnia Kowalski. 

W roku 2014 przychody Graala przekroczyły 860 mln złotych, lecz jednym z celów grupy jest osiągnięcie 1 mld przychodów, o czym mówił sam Bogusław Kowalski (zobacz Graal: Miliard przychodu rocznie to kwestia najbliższych lat).

Prezes Graala przyznaje, że 1 mld złotych przychodu to pewnego rodzaju bariera psychologiczna, a jej przekroczenie nie jest celem samym w sobie.

- W ogóle się tym nie kierujemy. Wykonujemy pewne zadania, realizujemy założone cele, z myślą o rozwoju całej grupy. Nie robimy nic za wszelką cenę. Gdybym chciał, aby Graal osiągnął 1 mld złotych przychodu to naprawdę zrobilibyśmy to bez większych problemów. Wystarczyłoby obniżyć cenę naszych wybranych produktów w tych obszarach, w których pozycję rynkową zdobywa się poprzez wygrywanie przetargów. Takich rynków jest dużo, szczególnie w Europie Zachodniej. W takiej sytuacji wystarczyłoby wygrać jeden duży przetarg i granicę miliarda złotych przekroczylibyśmy bez najmniejszego problemu. Oczywiście moglibyśmy to osiągnąć kosztem albo dużego ryzyka, albo obniżenia rentowności, ale to nie jest nasz cel - mówi Bogusław Kowalski. 

Jak przypomina Graal jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Z tego powodu firma musi zachować zasady ładu korporacyjnego. 

- Graal musi być firmą transparentną, proekologiczną, ale także dbającą o interesy swoich akcjonariuszy. Dla akcjonariuszy najważniejszy jest zysk, który w największym stopniu ma wpływ na cenę akcji. Nie możemy o tym zapominać. Z tego powodu planując działania musimy zachować zdrowy rozsądek oraz rozważać co jest dla nas najważniejsze - wyjaśnia Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal. 

Obecnie Graal posiada 5 zakładów produkcyjnych na terenie Polski. Największy wolumen sprzedaży grupy stanowią razem ryby świeże oraz wędzone.

Zachęcamy do przeczytania pełnego wywiadu z Bogusławem Kowalskim, prezesem Grupy Kapitałowej Graal - http://www.portalspozywczy.pl/ryby/artykuly/boguslaw-kowalski-prezes-gk-graal-obszerny-wywiad,121249.html

 

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

GRLGraal SA

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • ab 08-01-2016, 10:50:
Jak z wypowiedzi „Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zachowanie dwucyfrowego rocznego przyrostu przez kilka lat będzie niezwykle trudne.” można wysnuć wniosek o buńczuczności.
Technologu, twoje dotychczasowe komentarze uważam za wyważone, jednak ton mentorski wydaje się tu zbędny.
Miłego
  • Techn. Przetw. Rybnego 06-01-2016, 11:20:
oczywiscie bedzie trudne, bo ....
Ale tu mala uwaga do przezesa ktory w taki sposob wypowiada sie, ze gdyb chcial to z palcem w d... moglby to osiagnac.
Wydaje mi sie, ze nie godzi sie prezesie tak bunczuczno manifestowac swej "sily" Doskonale wiadomo co niektorym troche bardziej swiatlym, ze nie jest to takie proste i oczywiste. Nie pan jedyny ktory decyduje, ze gdybym chcil to ...
Odnioslem duzy niesmak po przeczytaniu wypowiedzi.
A ostatni po przeczytaniu wypowiedzi o "wchodzeniu" firmy w segment dan gotowych nabralem oewnej sympatii dla prezesa co teraz niestety odwoluje.
Kazdy z nas bedac przedstawicielem pwenwj firmy a tu chyba znaczacej i reprezentujacy grupe pracujacych z nim ludzi oraz zaloge produkcyjna powinien liczyc sie ze swymi wypowiedziami i taj je formulowac aby w przyszlosci nie mozna bylo im nic zarzucic i w taki sposob jak czynie to ja teraz skomentowac

Zobacz wszystkie komentarze (2)

REKLAMA
REKLAMA
PARTNERZY SERWISU
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH