Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prezes Morpolu: Czeka nas skomplikowany proces integracji z Marine Harvest

  • Autor: Magdalena Brzózka, www.portalspozywczy.pl
  • Data: 09-12-2013, 11:19
Prezes Morpolu: Czeka nas skomplikowany proces integracji z Marine Harvest
Adam Basałaj, nowy prezes firmy Morpol

- Morpol pozostanie w pełni niezależną jednostką wewnątrz struktur grupy Marine Harvest. Wejście w struktury Marine Harvest było ważnym krokiem na drodze pełnej pionowej integracji i stworzyło nową platformę rozwoju dla obu firm. Dla Marine Harvest było kolejnym logicznym krokiem na drodze integracji w kierunku klienta, a dla Morpolu wzmocnieniem pozycji poprzez zapewnienie stałego dostępu do wysokiej jakości surowca. Zamierzamy wspólnie z Norwegami pracować nad wykorzystaniem potencjału w obszarach gdzie każda z firm odnosiła do tej pory największe sukcesy - mówi w rozmowie z serwisem www.portalspozywczy.pl Adam Basałaj, nowy prezes firmy Morpol.

Jakie wyzwania stoją przed Panem, prezesem jednej z największej firm jeśli chodzi o przetwórstwo łososia? Jakie cele Pan wyznaczył sobie na najbliższe miesiące?

Z pewnością moim głównym celem na kolejne miesiące będzie poznanie organizacji, narysowanie czytelnej mapy, stworzenie wizji i strategii, którą zamierzam realizować w ciągu kolejnych lat. W ostatnim okresie w Morpolu nastąpiło wiele zmian. Po niedawnym sfinalizowaniu transakcji i przejęciu przez Norwegów całości udziałów spółki - Morpol stał się częścią grupy Marine Harvest - największej firmy w tej branży, zatrudniającej ponad 6 tysięcy osób w 22 krajach.

Biorąc pod uwagę rozmiar i złożoność obydwu organizacji (Morpol zatrudnia prawie 4 tysiące osób w 9 państwach) czeka nas skomplikowany proces integracji, dlatego też jednym z głównych pozabiznesowych wyzwań stojących przede mną, będzie zapewnienie, aby ten proces przebiegał sprawnie z korzyścią zarówno dla Marine Harvest i Morpolu, zarówno pracowników, jak i klientów i finalnie zbudowanie integralnej struktury która splecie ze sobą poszczególne części organizacji.

Jeżeli chodzi o wyzwania w sferze biznesowej, to będzie to z pewnością zapewnienie ciągłości realizacji założonych celów sprzedaży, wzrostu rentowności przetwórstwa, utrzymanie i rozwój stosunków z klientami oraz dalsze inwestycje w innowację, które zapewnią Morpolowi zachowanie stałej przewagi nad konkurencją. Utrzymanie opłacalności produkcji będzie w nadchodzącym okresie szczególnie dużym wyzwaniem ze względu na rekordowo wysokie ceny surowca.

Gdzie Pan widzi największy potencjał rozwoju firmy Morpol w kraju i poza nim)?

Długo można by mówić o wszystkich oczywistych czynnikach, które sprawiają, że Morpol utrzymuje stałą przewagę nad konkurencją: ultranowoczesnym zakładzie przetwórczym, economy of scale, korzystnym umiejscowieniu geograficznym i wielu innych, ale moim zdaniem największy potencjał Morpolu tkwi w unikalnym połączeniu trzech najważniejszych elementów, na których firma ta została zbudowana: Jakości, niezawodności i innowacyjności oraz ich spięciu kolejną, bardzo oczywistą, ale często niedocenianą w tej branży cechą: elastyczności w dostosowaniu produktu do potrzeb klienta.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze