Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prezydent podpisał ustawę ws. przyznawania pomocy finansowej dla rybołówstwa

  • Autor: PAP
  • Data: 17-08-2015, 12:55
Prezydent podpisał ustawę ws. przyznawania pomocy finansowej dla rybołówstwa
Ustawa została uchwalona przez Sejm 10 lipca br.; fot. shutterstock.com

Sposób przyznawania pomocy finansowej dla rybołówstwa ze środków unijnych reguluje ustawa o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014-2020, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ustawa uchwalona przez Sejm 10 lipca br. wdraża Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020. Jest on następcą funkcjonującego w latach 2007-2013 Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Większość przyjętych rozwiązań jest taka sama, jakie były w poprzedniej perspektywie finansowej. Podstawową różnicą w stosunku do okresu programowania 2007-2013 jest rezygnacja z lokalnych grup rybackich. Ich miejsce zajmą lokalne grupy działania realizujące lokalne strategie rozwoju. Ustawa reguluje treść i strukturę przyszłego programu operacyjnego, w szczególności podział na tzw. priorytety oraz działania.

Ustawa określa zadania oraz właściwość organów i jednostek organizacyjnych w zakresie wspierania sektora rybackiego z udziałem środków unijnych. I tak zarządzaniem środkami pochodzącymi z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach programu operacyjnego "Rybactwo i Morze" 2014-2020, w tym przyznawaniem pomocy, będą się zajmowały Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) i samorządy wojewódzkie.

ARiMR przejmie kompetencje dotyczące rozwoju i inwestycji we floty rybackie, akwakultury, rybołówstwa śródlądowego, przetwórstwa i obrotu produktami rybołówstwa. Władze regionalne natomiast zarządzać będą rozwojem obszarów zależnych od rybactwa.

Pomoc finansowa ma być przyznawana na podstawie umowy o dofinansowanie lub decyzji administracyjnej. Umowa o dofinansowanie określać ma w szczególności przedmiot i strony umowy, warunki, termin i miejsce realizacji operacji, wysokość pomocy, sposób weryfikacji poniesionych kosztów, warunki i terminy wypłaty środków finansowych z tytułu pomocy, warunki rozwiązania umowy, a także warunki i sposób zwrotu środków finansowych z tytułu pomocy w przypadku, gdy pomoc jest nienależna lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem.

Na wsparcie sektora rybackiego Polska otrzymała z EFMR ponad 531 mln euro, co łącznie z wkładem z budżetu krajowego (ok. 179 mln euro) daje ponad 710 mln euro, czyli blisko 3 mld zł.

Nowe przepisy wejdą w życie 30 dni od ich ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH