Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Producenci ryb nie chcą płacić za wodę

  • www.farmer.pl
  • Autor: JK, farmer.pl
  • Data: 16-12-2014, 14:58

Ten rok pod względem pogody oraz niskich cen pasz był korzystny dla producentów ryb. Nadal duży problem stanowiły kormorany żerujące na stawach hodowlanych. Jednak największe zaniepokojenie budzi projekt wprowadzenia opłat za wodę pobieraną do zalewania stawów, a pochodzącą z cieków otwartych.

Jak powiedział Krzysztof Karoń prezes Związku Producentów Ryb, w tym roku pogoda z duża liczbą słonecznych dni była bardzo korzystna dla produkcji karpi. Ze względu na niskie ceny zbóż stosowanych do żywienia ryb, mniejsze były koszty produkcji.

Produkcja karpi mimo korzystnych warunków szacowana jest na 13 tys. ton, podczas gdy kilka lat temu wynosiła 18 tys. ton. Przyczyną są przede wszystkim problemy kilku dużych gospodarstw, po wystąpieniu w nich choroby KHV niegroźnej dla ludzi.

Związek Producentów Ryb rozpoczął w tym roku akcję promującą walory dietetyczne i zdrowotne mięsa ryb słodkowodnych. Po raz pierwszy rybacy uczestniczyli też w Dożynkach Prezydenckich w Spale gdzie przeprowadzili degustacje zupy rybnej, dań z ryb. Promowali tez folder informujący o produkcji ryb i miejscach gdzie można je nabyć przez cały rok.

W tym roku importowane z Czech karpie były zbyt drogie by być konkurencyjnymi dla produkowanych w Polsce. Niestety wielu producentów poddało się presji hipermarketów dążących do jak najwcześniejszego podpisywania umów z producentami karpi, co często skutkowało sprzedażą hurtową po 8 zł/kg ryb lub nawet taniej. Trzeba zaznaczyć, że koszt produkcji obecnie wynosi 9,0-11,0 zł/kg.

Jednak największe zastrzeżenia wśród producentów budzą plany wprowadzenia przez Ministerstwo Środowiska opłaty za wodę pobieraną z cieków otwartych do zalewania stawów. Z podobną problemem spotkali się niemieccy producenci i wygrali sprawę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Teraz podobnie jak producenci z Czech, Węgier i Austrii, którzy dołączyli do nich w odpowiednim momencie, tych opłat nie ponoszą. Niestety polskich producentów ryb to zwolnienie nie obowiązuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Anna 17-12-2014, 11:09:
W dużych sklepach handlowych sprzedawany jest karp litewski. Na szyldzie jest napisane karp z Polski a na zapleczu wyładowuje się karpia z litewskich samochodów lub od polskich importerów litewskiego karpia. Jest to szczyt hipokryzji.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH