Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Producenci ryb zadowoleni z wyroku TSUE ws. opłat za pobór wody

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 21-09-2014, 10:30
Producenci ryb zadowoleni z wyroku TSUE ws. opłat za pobór wody
Wyrok TSUE satysfakcjonuje polskich producentów ryb

Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE rozstrzygnął się 11 września spór Komisji Europejskiej z Niemcami, który był bacznie obserwowany również przez polskich przedstawicieli branży rybnej. Istota sprawy dotyczyła zarzutu ze strony KE wobec Niemiec, o uchybienie wobec zobowiązania państwa członkowskiego wobec wspólnych ram nakładanych na kraje przez Ramową Dyrektywę Wodną, zwłaszcza w kwestii opłat za wodę, tzw. zwrotu kosztów za usługi wodne. Z rozstrzygnięcia sporu przed TSUE (przyznanie racji stronie niemieckiej) zadowoleni są polscy producenci ryb.

- Bardzo podobny spór prowadzimy jako branża z Ministerstwem Środowiska, które powołując się na Ramową Dyrektywę Wodną i konieczność jej wdrożenia, planuje nowelizację Prawa Wodnego - oceniają przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Ryb Łososiowatych. - Szczególnie jedno z rozwiązań, jakie znalazło się w założeniach do zmian Prawa Wodnego jest niebezpieczne dla akwakultury - to zniesienie zwolnienia rybactwa z opłaty za pobór wód, a także propozycja stawek praktycznie likwidujących hodowlę pstrąga (4 zł za dam3 - (1000 m3)).

SPRŁ od ponad roku prowadzi intensywne rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska, które jak dotąd prowadziły do konkluzji, że Ramowa Dyrektywa Wodna nakłada na kraj obowiązek wprowadzenia opłat i nie podlega to żadnej dyskusji, a pozostaje jedynie ustalenie stawek. Tymczasem po gruntownej analizie problemu przez ekspertów i prawników SPRŁ, stowarzyszenie zaprezentowało stanowisko odmienne.

- Po pierwsze nie istnieją w RDW zapisy wprost nakładające obowiązek poboru opłat od wszystkich użytkowników, po drugie należy bezwzględnie rozgraniczyć używanie wody od jej bezstratnego wykorzystywania jako środowiska bytowania ryb, po trzecie wreszcie - jeśli istnieją kraje inaczej interpretujące RDW, które nie obciążają swojej akwakultury takimi opłatami - taki ruch po stronie polskiego rządu będzie tylko uderzał w konkurencyjność naszych producentów (z drugiej strony przynosząc relatywnie niewielkie wpływy do budżetu) - argumentują przedstawiciele SPRŁ.

Dla polskich producentów ryb łososiowatych nieakceptowalna jest także propozycja stawki. Uważają oni, że przy jej obecnej wysokości spowoduje ona zamknięcie większości ośrodków. Z wyliczeń SPRŁ wynika, że największy z polskich obiektów musiałby zapłacić rocznie ok. 1 mln zł.

- Wicemister środowiska Stanisław Gawłowski, z którym prowadziliśmy bezpośrednie rozmowy, proponował nam udział w pracach nad ustaleniem stawki. Kiedy jednak okazało się, że potrafiliśmy znaleźć argumenty przeciwko konieczności ich wprowadzenia, zostaliśmy zaskoczeni stawką, która jest zabójcza dla branży - mimo wielokrotnie powtarzanych intencji ministerstwa, które rzekomo nie chciało nikogo krzywdzić - czytamy w oświadczeniu SPRŁ.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH