REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Producenci ryb zadowoleni z wyroku TSUE ws. opłat za pobór wody

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 21-09-2014, 10:30
Producenci ryb zadowoleni z wyroku TSUE ws. opłat za pobór wody
Wyrok TSUE satysfakcjonuje polskich producentów ryb

Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE rozstrzygnął się 11 września spór Komisji Europejskiej z Niemcami, który był bacznie obserwowany również przez polskich przedstawicieli branży rybnej. Istota sprawy dotyczyła zarzutu ze strony KE wobec Niemiec, o uchybienie wobec zobowiązania państwa członkowskiego wobec wspólnych ram nakładanych na kraje przez Ramową Dyrektywę Wodną, zwłaszcza w kwestii opłat za wodę, tzw. zwrotu kosztów za usługi wodne. Z rozstrzygnięcia sporu przed TSUE (przyznanie racji stronie niemieckiej) zadowoleni są polscy producenci ryb.

REKLAMA

- Bardzo podobny spór prowadzimy jako branża z Ministerstwem Środowiska, które powołując się na Ramową Dyrektywę Wodną i konieczność jej wdrożenia, planuje nowelizację Prawa Wodnego - oceniają przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Ryb Łososiowatych. - Szczególnie jedno z rozwiązań, jakie znalazło się w założeniach do zmian Prawa Wodnego jest niebezpieczne dla akwakultury - to zniesienie zwolnienia rybactwa z opłaty za pobór wód, a także propozycja stawek praktycznie likwidujących hodowlę pstrąga (4 zł za dam3 - (1000 m3)).

SPRŁ od ponad roku prowadzi intensywne rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska, które jak dotąd prowadziły do konkluzji, że Ramowa Dyrektywa Wodna nakłada na kraj obowiązek wprowadzenia opłat i nie podlega to żadnej dyskusji, a pozostaje jedynie ustalenie stawek. Tymczasem po gruntownej analizie problemu przez ekspertów i prawników SPRŁ, stowarzyszenie zaprezentowało stanowisko odmienne.

- Po pierwsze nie istnieją w RDW zapisy wprost nakładające obowiązek poboru opłat od wszystkich użytkowników, po drugie należy bezwzględnie rozgraniczyć używanie wody od jej bezstratnego wykorzystywania jako środowiska bytowania ryb, po trzecie wreszcie - jeśli istnieją kraje inaczej interpretujące RDW, które nie obciążają swojej akwakultury takimi opłatami - taki ruch po stronie polskiego rządu będzie tylko uderzał w konkurencyjność naszych producentów (z drugiej strony przynosząc relatywnie niewielkie wpływy do budżetu) - argumentują przedstawiciele SPRŁ.

Dla polskich producentów ryb łososiowatych nieakceptowalna jest także propozycja stawki. Uważają oni, że przy jej obecnej wysokości spowoduje ona zamknięcie większości ośrodków. Z wyliczeń SPRŁ wynika, że największy z polskich obiektów musiałby zapłacić rocznie ok. 1 mln zł.

- Wicemister środowiska Stanisław Gawłowski, z którym prowadziliśmy bezpośrednie rozmowy, proponował nam udział w pracach nad ustaleniem stawki. Kiedy jednak okazało się, że potrafiliśmy znaleźć argumenty przeciwko konieczności ich wprowadzenia, zostaliśmy zaskoczeni stawką, która jest zabójcza dla branży - mimo wielokrotnie powtarzanych intencji ministerstwa, które rzekomo nie chciało nikogo krzywdzić - czytamy w oświadczeniu SPRŁ.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA
PARTNERZY SERWISU
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH