Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Produkcja ryb wzrosła o 4,3 proc.

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 17-11-2015, 10:24
Produkcja ryb wzrosła o 4,3 proc.
Fot. Shutterstock

Jak informuje IERiGŻ w okresie od stycznia do sierpnia tego roku produkcja ryb, przetworów rybnych i owoców morza w dużych zakładach przemysłu rybnego wzrosła o 4,3 proc. w stosunku do roku ubiegłego i wyniosła 243,9 tys. ton.

W przypadku największej wolumenowo grupy produktów, konserw i przetworów ze śledzia, wyniosła 61,4 tys. ton, co stanowi wzrost 5,6 proc. Dynamika wzrostu produkcji łososi wędzonych wyniosła 5,4 proc., a poziom produkcji osiągnął 33,9 tys. ton. 

Produkcja pozostałych ryb wędzonych wzrosła o 6,7 proc. do 14,3 tys. ton. 

Eksperci IERiGŻ wskazują, że w przypadku produktów o mniejszym znaczeniu najszybciej rośnie produkcja świeżych oraz chłodzonych ryb morskich, która wyniosła 13,1 tys. ton, to jest dwuipółkrotnie więcej niż w analogicznym okresie. Jak wskazuje Krzysztof Hryszko było to spowodowane najprawdopodobniej zwiększonymi połowami dorszy, a także rosnącym popytem na filetowane łososie. 

Znacząco, bo aż o 21,6 proc. do 21,5 tys. ton, spadła produkcja morskich ryb mrożonych. W opinii ekspertów IERiGZ powodem takiej sytuacji były mniejsze dostawy krajowych szprotów, których więcej niż w ubiegłym roku przeznaczono do produkcji konserw i do wędzenia. 

Produkcja mrożonych filetów ryb morskich wyniosła 16,6 tys. ton i utrzymała się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

Z danych IERiGŻ wynika, że nadal rośnie wolumen produkcji przetworów i konserw z ryb, których gatunki nie są wyszczególnione, z poza śledziami, makrelami, sardynkami i szprotami, łososiami oraz tuńczykami. W analizowanym okresie gatunki te odpowiadały za 37 proc. wolumenu produkcji całej grupy przetworów i konserw oraz 20 proc. całej produkcji sektora. Ponadto ich wolumen zwiększył się o 10,8 proc. do 49,5 tys. ton w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2014. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH