REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Produkcja ryb wzrosła o 4,3 proc.

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 17-11-2015, 10:24
Produkcja ryb wzrosła o 4,3 proc.
Fot. Shutterstock

Jak informuje IERiGŻ w okresie od stycznia do sierpnia tego roku produkcja ryb, przetworów rybnych i owoców morza w dużych zakładach przemysłu rybnego wzrosła o 4,3 proc. w stosunku do roku ubiegłego i wyniosła 243,9 tys. ton.

REKLAMA

W przypadku największej wolumenowo grupy produktów, konserw i przetworów ze śledzia, wyniosła 61,4 tys. ton, co stanowi wzrost 5,6 proc. Dynamika wzrostu produkcji łososi wędzonych wyniosła 5,4 proc., a poziom produkcji osiągnął 33,9 tys. ton. 

Produkcja pozostałych ryb wędzonych wzrosła o 6,7 proc. do 14,3 tys. ton. 

Eksperci IERiGŻ wskazują, że w przypadku produktów o mniejszym znaczeniu najszybciej rośnie produkcja świeżych oraz chłodzonych ryb morskich, która wyniosła 13,1 tys. ton, to jest dwuipółkrotnie więcej niż w analogicznym okresie. Jak wskazuje Krzysztof Hryszko było to spowodowane najprawdopodobniej zwiększonymi połowami dorszy, a także rosnącym popytem na filetowane łososie. 

Znacząco, bo aż o 21,6 proc. do 21,5 tys. ton, spadła produkcja morskich ryb mrożonych. W opinii ekspertów IERiGZ powodem takiej sytuacji były mniejsze dostawy krajowych szprotów, których więcej niż w ubiegłym roku przeznaczono do produkcji konserw i do wędzenia. 

Produkcja mrożonych filetów ryb morskich wyniosła 16,6 tys. ton i utrzymała się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

Z danych IERiGŻ wynika, że nadal rośnie wolumen produkcji przetworów i konserw z ryb, których gatunki nie są wyszczególnione, z poza śledziami, makrelami, sardynkami i szprotami, łososiami oraz tuńczykami. W analizowanym okresie gatunki te odpowiadały za 37 proc. wolumenu produkcji całej grupy przetworów i konserw oraz 20 proc. całej produkcji sektora. Ponadto ich wolumen zwiększył się o 10,8 proc. do 49,5 tys. ton w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2014. 

 

 

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH