Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Projekt ustawy o rybołówstwie morskim - do drugiego czytania

  • Autor: PAP
  • Data: 03-12-2014, 19:25

Nowa ustawa o rybołówstwie ma wdrożyć unijne przepisy dot. m.in. połowów morskich i podziału kwot połowowych. Sejmowa komisja rolnictwa rozpatrzyła w środę rządowy projekt kierując go do drugiego czytania.

Rząd zgodził się m.in. na zmianę terminu wejścia ustawy w życie z 1 stycznia 2015 r. na późniejszy. Ze względu na nieodległy koniec roku ustawa nie miałaby szans zacząć obowiązywać od początku 2015 r. Ma więc wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

Podczas rozpatrywania projektu w komisji, środowisko rybackie krytycznie wypowiadało się o nowych przepisach. Posłowie PiS zapowiedzieli wniesienie wielu poprawek podczas dalszych prac nad ustawą.

Jak mówił Grzegorz Łukasiewicz z Zrzeszenia Rybaków Morskich, jego organizacja zgłosiła podczas konsultacji społecznych szereg uwag do ustawy, jednak - jak twierdził - nie zostały one uwzględnione. Dotyczyły m.in. zaproponowanej segmentacji floty rybackiej czy strzedawaniu kwot połowowych. Podkreślił, że przeciwko wprowadzeniu do ustawy przepisów umożliwiających sprzedawaniu tych kwot jest zdecydowana większość środowiska rybackiego.

Agnieszka Warsicka z Organizacji Rybaków Łodziowych z Kołobrzegu także wypowiedziała się przeciwko zbywaniu kwot połowowych w oparciu o kryterium ilościowe oraz na bazie danych historycznych. Jednostki małe nie mogą konkurować z kutrami łowiącymi przemysłowo - argumentowała. Jej zdaniem, nieprawidłowa jest segmentacja (podział) floty rybackiej w oparciu o długość statku, zapisy dotyczące połowów są zbyt rygorystyczne, a kary za wysokie.

"Wnosiliśmy uwagi, żadna z nich nie została uwzględniona - poinformował wiceprezes Krajowej Izby Producentów Ryb w Ustce Marcin Jodko. Powiedział, że rybacy mają uwagi dotyczące zbieranie danych o połowach, podziału (segmentacji) floty, wieloletnich udziałów połowowych. Kary są zbyt restrykcyjne, niewspółmierne do wykroczenia np. kara za nieczytelny znak burtowy wynosi 3 tys. zł, a za używanie niedozwolonych narzędzi połowowych - też 3 tys. zł - wyliczał.

Katarzyna Wysocka ze Środkowopomorskiej Grupy Rybackiej reprezentującej rybaków przybrzeżnych stwierdziła, że obawia się, że możliwość zbywania kwot doprowadzi do tego, że wykupią je duże spółki, a "małe" rybactwo zostanie zlikwidowane.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze