Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Projekt ustawy o wsparciu sektora rybackiego do II czytania

  • Autor: PAP
  • Data: 25-06-2015, 17:08

W czwartek sejmowa komisja rolnictwa skierowała do II czytania rządowy projekt ustawy o wsparciu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego. Projekt ma na celu uruchomienie programu operacyjnego "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020 - donosi PAP.

Przewodniczący komisji Krzysztof Jurgiel podkreślił, że do projektu ustawy nie zgłoszono większych uwag. Posłowie przyjęli kilka poprawek sygnalizowanych w czasie pierwszego czytania, m.in. modyfikujących zakaz korzystania ze wsparcia w przypadku wpisania armatora rybackiego do rejestru naruszeń - w oparciu o ustawę o rybołówstwie morskim, a także dotyczących ewentualnego zwrotu środków w przypadku uznania, że pobrano je nienależnie lub wykorzystano niezgodnie z przeznaczeniem.

Przygotowany przez resort rolnictwa projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego określa zadania organów odpowiadających za program operacyjny "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020. Program będzie wspierał m.in. przedsięwzięcia promujące rybołówstwo, hodowlę organizmów wodnych, obrót i przetwarzanie produktów rybołówstwa i akwakultury, wdrażanie Wspólnej Polityki Rybołówstwa oraz polityki morskiej.

Pomoc finansowa obejmować ma nie tylko tradycyjnie rozumiane wsparcie sektora rybackiego, tak jak w perspektywie finansowej 2007-2013, ale również nowe elementy, dotychczas finansowane z innych źródeł niż Europejski Fundusz Rybacki na lata 2007-2013, takie jak: rynek rybny, kontrola i egzekwowanie przepisów, gromadzenie danych oraz zintegrowana polityka morska.

Wsparciem finansowym mają być też objęte Lokalne Grupy Działania (LGD) w sektorze rybołówstwa. Będą one mogły uzyskać dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Drugie czytanie projektu najprawdopodobniej odbędzie się w Sejmie za dwa tygodnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH