Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Prokuratura bada nieprawidłowości w firmie Proryb

  • Autor: Trojmiasto.pl
  • Data: 20-03-2014, 11:51
Prokuratura bada nieprawidłowości w firmie Proryb

Zakład firmy Proryb w Rumii od minionego roku stoi pusty, a pracownicy firmy nie są w stanie odzyskać swoich zaległych zarobków. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła w Prorybie kontrolę, która zaowocowała wnioskiem do Prokuratury Rejonowej w Wejherowie z powodu rzekomego naruszenia przez pracodawcę prawa pracy i utrudniania czynności kontrolnych - donosi portal Trojmiasto.pl.

W 2010 r. właściciele Prorybu, Zygmunt i Bożena Dyzmańscy, sprzedali przedsiębiorstwo spółce Wilbo, która jednak w obliczu własnych tarapatów finansowych zdecydowała się na szybkie pozbycie się firmy z Rumi. Proryb w 2011 r. za zaledwie 14,2 tys zł został nabyty przez szwajcarską spółkę Insel Holding, która zobowiązała się także do spłaty długu w wysokości ok. 5 mln zł. Jak napisał portal Trojmiasto.pl, za interesem w rzeczywistości stał Polak Zdzisław Policht, na którego jednej z innych spółek ciążą obecnie przynajmniej dwa wyroki sądowe z klauzulą wykonalności za brak wypłaty wynagrodzenia pracownikom.

W październiku 2012 r. Policht został odwołany ze stanowiska prezesa Prorybu, a nowym szefem został Bogusław Żołnierek. Insel Holding nadal pozostał właścicielem udziałów w firmie o wartości 14,2 mln zł. Proryb w dalszym ciągu miał problemy z wypłatami dla pracowników, nie mogli oni także uzyskać dokumentów dotyczących stosunku pracy. Zakład firmy na początku 2013 r. został zamknięty. W Prorybie rozpoczęły się kontrole Państwowej Inspekcji Pracy. Trzy razy wszczęto postępowanie dotyczące wykroczeń popełnionych przez pracodawcę, skierowano dwa wnioski o ukaranie do sądu i raz wystawiono mandat. W końcu o sprawie została zawiadomiona prokuratura, która jednak nie udziela informacji o przebiegu postępowania. Pracownicy Prorybu zmuszeni są do walki o zaległe wynagrodzenia na drodze sądowej w procesie cywilnym - informuje Trojmiasto.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

WLBWILBO SA

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • gość 21-03-2014, 10:20:
Chyba dożyję takich czasów, ze pracować będą tylko inspektorzy PIP i innych inspekcji ale czy oni będą zatrudniać kogokolwiek tego już nie wiem. Widmo urzędasów krąży nad Polską.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH