Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Przyszłość głębin morskich w rękach Europosłów

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 05-11-2013, 15:32

Komisji Rybołówstwa nie zażegnała zagrożenia i nie poparła wycofania metody trałowania dennego. Propozycja nowego unijnego rozporządzenia, mającego na celu ochronę głębin morskich przed przełowieniem i niszczycielskimi praktykami połowowymi w północno-wschodnim Atlantyku, została wczoraj późnym wieczorem poddana długo oczekiwanej dyskusji w Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego.

Przyjęta wczoraj propozycja będzie poddana pod głosowanie przez Parlament Europejski.

25 członków Komisji debatowało nad szeregiem poprawek mogących przynieść zarówno potencjalne korzyści, jak i straty dla oceanu.

Komisja przyjęła wiele działań, które mogą pomóc w ochronie głębinowych ekosystemów, takich jak korale, gąbki i podwodne góry. Jednocześnie jednak odrzuciła propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą stopniowego wycofywania głębinowych włok i dennych sieci skrzelowych, czyli metod połowowych powszechnie uznawanych za największe zagrożenie dla głębinowych gatunków i ekosystemów. Propozycja, która została wczoraj przyjęta będzie przedmiotem głosowania na grudniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

- Zrobiono krok w przód i dwa kroki w tył - mówi Matthew Gianni, doradca ds. polityki Koalicji na rzecz ochrony mórz i Pew Charitable Trusts.

- Propozycja przyjęta przez Komisję Rybołówstwa nie zapewnia wystarczającej ochrony głębin morskich. Obecnie musimy zaufać, że Parlament Europejski na swojej sesji plenarnej zapewni odpowiednią ochronę - dodaje.

Propozycja przyjęta przez Komisję Rybołówstwa zawiera wymóg wzmocnienia naukowych podstaw wyznaczania kwot połowowych na głębinowe gatunki i ograniczenia przyłowów. Komisja przyjęła ponadto propozycję zapewnienia ochrony wrażliwym głębinowym ekosystemom w określonych obszarach.

W ramach tej ochrony, obowiązywałby wymóg przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko na nowych łowiskach, a także zakaz dennych połowów w rejonie wrażliwych ekosystemów.

Jednakże większość europarlamentarzystów zasiadających w Komisji poparła interesy szkockich, francuskich i hiszpańskich właścicieli trawlerów i zagłosowała przeciwko wycofywaniu najbardziej niszczycielskich praktyk połowowych - włok dennych i dennych sieci skrzelowych. Ponadto przyjęta propozycja zawiera luki prawne zezwalające na kontynuację spadku populacji wrażliwych gatunków morskich.

Postęp prac Komisji Rybołówstwa jest stale wstrzymywany ciągłymi opóźnieniami i agresywną kampanią przedsiębiorstw specjalizujących się w połowach głębinowych. Stanowi to silny kontrast w stosunku do działań parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska, która w marcu przegłosowała zdecydowaną większością głosów (58-1) propozycję rozporządzenia, które miałoby stopniowo wyeliminować stosowanie głębinowych włok dennych i dennych sieci skrzelowych, a także wyznaczyć ścisłe limity na połowy i przyłowy głębinowych gatunków.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH