Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Przyszłość głębin morskich w rękach Europosłów

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 05-11-2013, 15:32

Komisji Rybołówstwa nie zażegnała zagrożenia i nie poparła wycofania metody trałowania dennego. Propozycja nowego unijnego rozporządzenia, mającego na celu ochronę głębin morskich przed przełowieniem i niszczycielskimi praktykami połowowymi w północno-wschodnim Atlantyku, została wczoraj późnym wieczorem poddana długo oczekiwanej dyskusji w Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego.

Przyjęta wczoraj propozycja będzie poddana pod głosowanie przez Parlament Europejski.

25 członków Komisji debatowało nad szeregiem poprawek mogących przynieść zarówno potencjalne korzyści, jak i straty dla oceanu.

Komisja przyjęła wiele działań, które mogą pomóc w ochronie głębinowych ekosystemów, takich jak korale, gąbki i podwodne góry. Jednocześnie jednak odrzuciła propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą stopniowego wycofywania głębinowych włok i dennych sieci skrzelowych, czyli metod połowowych powszechnie uznawanych za największe zagrożenie dla głębinowych gatunków i ekosystemów. Propozycja, która została wczoraj przyjęta będzie przedmiotem głosowania na grudniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

- Zrobiono krok w przód i dwa kroki w tył - mówi Matthew Gianni, doradca ds. polityki Koalicji na rzecz ochrony mórz i Pew Charitable Trusts.

- Propozycja przyjęta przez Komisję Rybołówstwa nie zapewnia wystarczającej ochrony głębin morskich. Obecnie musimy zaufać, że Parlament Europejski na swojej sesji plenarnej zapewni odpowiednią ochronę - dodaje.

Propozycja przyjęta przez Komisję Rybołówstwa zawiera wymóg wzmocnienia naukowych podstaw wyznaczania kwot połowowych na głębinowe gatunki i ograniczenia przyłowów. Komisja przyjęła ponadto propozycję zapewnienia ochrony wrażliwym głębinowym ekosystemom w określonych obszarach.

W ramach tej ochrony, obowiązywałby wymóg przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko na nowych łowiskach, a także zakaz dennych połowów w rejonie wrażliwych ekosystemów.

Jednakże większość europarlamentarzystów zasiadających w Komisji poparła interesy szkockich, francuskich i hiszpańskich właścicieli trawlerów i zagłosowała przeciwko wycofywaniu najbardziej niszczycielskich praktyk połowowych - włok dennych i dennych sieci skrzelowych. Ponadto przyjęta propozycja zawiera luki prawne zezwalające na kontynuację spadku populacji wrażliwych gatunków morskich.

Postęp prac Komisji Rybołówstwa jest stale wstrzymywany ciągłymi opóźnieniami i agresywną kampanią przedsiębiorstw specjalizujących się w połowach głębinowych. Stanowi to silny kontrast w stosunku do działań parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska, która w marcu przegłosowała zdecydowaną większością głosów (58-1) propozycję rozporządzenia, które miałoby stopniowo wyeliminować stosowanie głębinowych włok dennych i dennych sieci skrzelowych, a także wyznaczyć ścisłe limity na połowy i przyłowy głębinowych gatunków.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH