Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Rada Ministrów przyjęła projekt programu "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020

  • Autor: PAP
  • Data: 21-10-2014, 15:29
Rada Ministrów przyjęła projekt programu

Rada Ministrów podjęła we wtorek uchwałę w sprawie przyjęcia projektu programu operacyjnego "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020 - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Program ten jest finansowany z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, który zastąpił dotychczasowy Europejski Fundusz Rybacki, wdrażany w latach 2007-2013.

Polska z tego Funduszu otrzyma ponad 531 mln euro, co wraz z wkładem z budżetu krajowego w kwocie ok. 179 mln euro pozwoli na przeznaczenie ok. 710 mln euro na realizację PO Ryby na lata 2014-2020. Pod względem wielkości funduszu Polska plasuje się na czwartym miejscu w UE po Hiszpanii, Francji i Włoszech.

PO Ryby 2014-2020 objęty jest Umową Partnerstwa (UP), która jest dokumentem określającym strategię interwencji funduszy europejskich w ramach trzech polityk unijnych: polityki spójności, wspólnej polityki rolnej (WPR) i wspólnej polityki rybołówstwa.

Program PO Ryby jest realizowany poprzez krajowe programy operacyjne. Cały projekt zakłada wykonanie 42 środków być w podziale na siedem priorytetów. Należą do nich m.in.: promowanie zrównoważonego, innowacyjnego i konkurencyjnego rybołówstwa; wspieranie rozwoju akwakultury (m.in. chodzi o chów i hodowlę ryb); wspieranie zatrudnienie na obszarach rybackich; pomoc w przetwórstwie i sprzedaży ryb.

W ramach tych priorytetów pomoc finansowa będzie obejmowała tradycyjnie rozumiane dla sektora rybackiego, ale również nowe zadania, które wcześniej finansowane były z innych źródeł niż Europejski Fundusz Rybacki. Dotyczy to np. rynku rybnego, kontroli i egzekwowania przepisów, gromadzenia danych oraz polityki morskiej.

Przyjęcie przez rząd projektu programu PO Ryby 2014-2020 pozwoli na rozpoczęcie jego negocjacji z Komisją Europejską.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH