Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. polityki morskiej

  • Autor: PAP
  • Data: 17-03-2015, 16:45

Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę w sprawie polityki morskiej do 2020 r., której celem jest zwiększenie udziału sektora gospodarki morskiej w PKB. Priorytetem tej polityki jest też wzmocnienie pozycji polskich portów morskich oraz zwiększenie konkurencyjności transportu morskiego - informuje PAP.

"Polska polityka morska ma się opierać na konstytucyjnej zasadzie zrównoważonego rozwoju i powinna przynosić wymierne korzyści obywatelom i gospodarce narodowej, wynikające z nadmorskiego położenia naszego kraju oraz zasobów morskich" - podkreślono w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Priorytetowe kierunki rozwoju polityki morskiej obejmują m.in. wzmocnienie pozycji polskich portów morskich, zwiększenie konkurencyjności transportu morskiego i zapewnienie bezpieczeństwa na morzu.

Polityka obejmuje także poprawę stanu środowiska morskiego i ochronę brzegu morskiego, stworzenie warunków do rozwoju gospodarki morskiej opartej na wiedzy, racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych środowiska morskiego. "Istotne jest także zrównoważone zarządzanie rybołówstwem morskim oraz usprawnienie zarządzania morskiego" - zaznaczył CIR.

Zgodnie z założeniami polityki morskiej rozwijane mają być porty, które są istotnym elementem infrastruktury państwa i łącza transport lądowy z morskim. Portami o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej są porty w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.

Ich rozwój będzie zakładał poprawę dostępu do nich od strony morza i lądu, budowę i modernizację nabrzeży, połączeń drogowych i kolejowych na ich terenie. W ramach rozwoju porty te mają uzyskać status centrów transportowo-logistycznych w regionie Morza Bałtyckiego, obsługujących również Europę Środowo-Wschodnią. Planowany jest też rozwój funkcji intermodalnych w portach będących elementami sieci TEN-T oraz zielonych korytarzy transportowych.

Z kolei, według komunikatu CIR, dalszy rozwój polskich stoczni zapewnić ma produkcja statków i obiektów pływających zawansowanych technologicznie, w tym jednostek z napędem ekologicznym, tzw. "zielonych statków". "Oznacza to konieczność tworzenia warunków do rozwoju innowacyjnych technik i technologii, czyli w praktyce przeznaczanie środków na badania i rozwój. Efektem tych działań będzie stworzenie nowoczesnego i dobrze zarządzanego sektora morskiego" - zaznaczył CIR.

W celu zwiększenia konkurencyjności transportu morskiego zakłada się stworzenie korzystnych warunków do rejestrowania statków pod polską banderą przez przedsiębiorców żeglugowych (chodzi o obniżenie kosztów prowadzenia przez nich działalności gospodarczej).

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH