Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Rewolucja prawna na rynku ryb?

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 04-08-2015, 11:18
Rewolucja prawna na rynku ryb?
W świetle znowelizowanej ustawy o organizacji rynku rybnego minister właściwy ds. rybołówstwa będzie podejmował decyzję o cenach progowych umożliwiających uruchomienie mechanizmu składowania. Fot. Shutterstock

Uchwalona przez parlament nowelizacja ustawy o organizacji rynku rybnego wprowadzi istotne zmiany, które będą miały bezpośredni wpływ na producentów. Nie wszystkie z nich spotkały się z aprobatą ze strony rybaków oraz poszczególnych środowisk politycznych.

Uchwalenie nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego z 2008 roku wynikało z konieczności dostosowania krajowych przepisów do prawa europejskiego w zakresie Wspólnej Polityki Rybołówstwa.

Jak informowano, nowe przepisy mają na celu uproszczenie przepisów i obowiązków w zakresie sprawozdawczości, wzmocnienie roli organizacji producentów ryb, ograniczenie wsparcia rynkowego - w tym przede wszystkim zlikwidowania systemu wycofywania oraz pozostawienie prywatnego składowania – a także zapewnienie lepszej informacji dla konsumentów.

Na etapie prac parlamentarnych duże wątpliwości budził przede wszystkim obowiązek sprzedaży ryb w tak zwanych centrach pierwszej sprzedaży. Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości zwracali uwagę, że w przypadku ryb wymagających wzmożonej ochrony przepisy dotyczące pierwszej sprzedaży byłyby sprzeczne z polityką antymonopolową oraz wspierałyby wyłącznie wąską grupę rybaków działających w organizacjach producentów.

- Zapis (…) jest sprzeczny z ustawą antymonopolową, ponieważ faworyzuje wąską grupę rybaków zrzeszonych w organizacjach producentów ryb i daje tej grupie ekstraprzywileje. Po drugie, zapis tego artykułu jest sprzeczny z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, jak również z zapisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącymi równego traktowania podmiotów gospodarczych. Obowiązek korzystania w obrocie dorszem z centrów pierwszej sprzedaży powoduje wydłużenie drogi i czasu dostawy surowca od momentu połowu do momentu dostarczenia do przetwórni, co nie jest bez znaczenia dla jakości zakupionych ryb. Ponadto podraża to ceny zakupu ryb, co ma wpływ na wyższe koszty, jak również automatycznie na wyższe ceny wyrobów rybnych, jakie płacą konsumenci. Wreszcie należy stwierdzić, że minister rolnictwa ma bardzo dobre narzędzia do kontroli połowów w postaci inspektoratów rybołówstwa morskiego, i nie ma powodów, aby prowadzić dodatkową kontrolę poprzez monopolistyczne organizacje, jakimi są centra pierwszej sprzedaży w myśl obowiązującej ustawy (…) – mówił w trakcie posiedzenia sejmu Krzysztof Jurgiel, przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Prawa i Sprawiedliwości.

Ostatecznie jednak Sejm odrzucił poprawki PiS. Również wyższa izba parlamentu przyjęła ustawę bez poprawek zgłoszonych przez Senatorów tej partii.

W opinii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęta ustawa ma się przyczynić m.in. do lepszej identyfikalności produktów rybnych począwszy od wyłowienia ryby, a skończywszy na talerzu konsumenta. Tym samym produkty rybne mają być znakowane na każdym etapie łańcucha dystrybucyjnego. Chodzi przed wszystkim o takie informacje jak źródło pochodzenia, data połowu, wykorzystywane narzędzia połowowe itp

Nowe przepisy określają procedurę obowiązku składania i zmiany planów produkcji oraz obrotu. W świetle znowelizowanego artykułu 29 organizacje producentów są zobowiązane do przedkładania ministrowi właściwemu ds. rybołówstwa rocznego sprawozdania ze swojej działalności w ramach planów produkcji i obrotu w terminie nie dłuższym niż siedem tygodni od zakończenia okresu połowowego.

Zmieniono także przepisy dotyczące interwencji na rynku rybnym, zachowując instrument związany ze składowaniem produktów rybnych.

Ustawa zawiera rozdział 8a, w którym regulowane są kwestie dotyczące wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa z państw trzecich, a także powstrzymywanie oraz eliminowanie wprowadzania do obrotu produktów pochodzących z nielegalnych połowów.

Zwiększano uprawnienia ministra, który m.in. w drodze decyzji będzie mógł zakazać przywozu produktów rybołówstwa wprowadzanych przez lotnicze, kolejowe lub drogowe przejścia graniczne, w odniesieniu do produktów pochodzących z krajów trzecich a także z nielegalnego źródła. Także do ministra będzie należała decyzja dotycząca ustalenia cen progowych, które umożliwią uruchomienie mechanizmu składowania.

Obecnie ustawa czeka na podpis prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH