Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Rio 2016: sportowcy zjedzą ryby ze zrównoważonych połowów

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 03-08-2016, 11:27
Rio 2016: sportowcy zjedzą ryby ze zrównoważonych połowów
Fot. Shutterstock

Uczestnicy rozpoczynających się już wkrótce Igrzyskach Olimpijskich, a także Paraolimpijskich w Rio de Janeiro będą jedli ryby pochodzące ze zrównoważonych i odpowiedzialnych połowów. .

Ponad 70 ton ryb, co stanowi równowartość ponad 350 tysięcy porcji, serwowanych sportowcom i dziennikarzom w trakcie igrzysk będzie pochodzić z połowów lub hodowli spełniających Standardy Marine Stewardship Council (MSC) lub Standardy Aquaculture Stewardship Council (ASC). Jest to jak dotąd największa ilość certyfikowanych ryb i owoców morza w historii Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. 

Pochodzenie ryb z niebieskim logo MSC lub z zielonym logo ASC można prześledzić wstecz aż do miejsca połowów lub hodowli, które zostały poddane niezależnej ocenie zgodności z uznanym na świecie standardem dla zrównoważonego rybołówstwa lub odpowiedzialnej hodowli. Rybacy i hodowcy ryb dokładają znacznych starań, by obniżyć swoje oddziaływanie na środowisko naturalne, chronić morza i oceany oraz zapewnić zasoby ryb dla przyszłych pokoleń.

- Miliony osób uczestniczących w tegorocznych igrzyskach będą mogły cieszyć się smakiem ryb pochodzących ze zrównoważonych połowów i odpowiedzialnie zarządzanych źródeł. Jednocześnie pomagają wspierać społeczności rybaków i hodowców oraz chronić środowisko naturalne. Wybierając ryby ze znakiem MSC lub ASC nagradzamy odpowiedzialnych producentów na całym świecie - powiedział - Julie Duffus, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Rio 2016.

W kartach dań w Wiosce Olimpijskiej, Wiosce Medialnej oraz centrach medialnych znaleźć można: pochodzące z odpowiedzialnych hodowli ASC brazylijską tilapię od firmy Netuno oraz chilijskiego łososia od firmy Los Fiordos.

Z certyfikowanych łowisk MSC będzie islandzki dorsz od firmy Visir i kanadyjską ketę od Albion. Także McDonalds Brazylia będzie serwował kanapki McFish wyłącznie z argentyńską miruną posiadającą certyfikat MSC – przez całe igrzyska, na terenie całego kraju.

Wypełnienie zobowiązania dotyczącego podawania wyłącznie ryb ze zrównoważonych i prowadzonych odpowiedzialnie połowów wymagało od Komitetu Olimpijskiego Rio 2016 i jego partnerów zapewnienia nowych dostaw certyfikowanych ryb do Brazylii. W rezultacie liczne hodowle i grupy rybackie w regionie podjęły kroki na rzecz poprawy efektywności w zakresie ochrony środowiska, by spełnić wymogi wiodących standardów wyznaczonych przez MSC i ASC.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze