Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Rozwój portów szansą dla rybołówstwa

  • Autor: PAP
  • Data: 11-03-2016, 14:50
Rozwój portów szansą dla rybołówstwa
fot.portalspożywczy.pl

Budowa trzeciego, po trójmiejskim oraz Szczecin-Świnoujście, zespołu portów Kołobrzegu i Darłowa (Zachodniopomorskie) pozwoli na rozwój Pomorza Środkowego - przekonywał w piątek w Kołobrzegu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Gróbarczyk wziął udział w nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w Kołobrzegu poświęconej problematyce branży morskiej.

"Moją intencją jest stworzenie trzeciego zespołu portów Kołobrzeg-Darłowo. Miałby on potencjał inwestycyjny, rentę geograficzną i rokuje jako element gospodarki morskiej" - powiedział radnym minister, podkreślając, że resort dokonał już wstępnej oceny tej idei.

Zaproponował, by specjalny zespół złożony m.in. z zainteresowanych samorządowców, władz portowych środkowego Pomorza wypracował rozwiązania dotyczące propozycji. Jak podkreślił, ostateczne decyzje muszą powstać w oparciu o lokalne władze, bo porty te nie są własnością Skarbu Państwa.

Jak dodał, chciałby, aby wypracowane wspólnie rozwiązania mógł zaakceptować rząd, i które zostałyby umieszczone w Strategii rozwoju polskich portów do 2030 r.

"Nasza idea jest, by na sztywno zapisać te rozwiązania, które dadzą możliwość długoterminowego inwestowania" - zaznaczył.

"Myślę, że w marcu już można byłoby zainicjować stałe posiedzenia zespołu i przygotowanie całej agendy kolejnych spotkań i tematów, które możemy omówić" - powiedział.

Zdaniem ministra utworzenie nowego, dużego zespołu portowego ma szansę przyciągnąć dużych inwestorów, w tym zagranicznych. "Duży może więcej. To ma być duży organizm inwestycyjny, który mógłby zaaplikować dużą alokację środków i jednocześnie dysponowałby dużym potencjałem finansowym" - zaznaczył.

Jak podkreślał, rynek bałtycki staje się, m.in. ze względów bezpieczeństwa, bardzo atrakcyjny i trzeba to wykorzystać.

Przestrzegał jednak przed konkurencją polskich portów między sobą. Potrzebna jest synergia, a nie wewnętrzna konkurencja, m.in. kosztem opłat portowych czy kosztem potencjału finansowego portów - powiedział Grabarczyk.

Jak zapewniał, jest zdecydowany powołać zespół ds. portów środkowego wybrzeża "jeszcze dziś". Czekam na odzew poszczególnych zarządów - dodał.

Samorządowcy obecni na posiedzeniu Rady Miasta wyrazili zainteresowanie pracami w takim zespole. Bogdan Błaszczyk, przewodniczący Komisji Morskiej Rady podkreślał, że port kołobrzeski jest "miniaturą polskiej gospodarki morskiej". On, jak i inni, w tym goszczący podczas obrad przedstawiciele sąsiednich gmin, zwracali uwagę na rozdrobnienie własnościowe gruntów portowych, co może skutecznie ograniczać ich możliwości rozwojowe, szczególnie inwestycje. Mówili o konieczności wsparcia finansowego, np. w formie funduszu, które ułatwiłoby wykup tych gruntów z rąk prywatnych.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Klemens 14-03-2016, 11:37:
Pisowski bełkot jakiegoś aparatczyka partyjnego. Niech PIS najpierw zrobi to o czym mówił przed wyborami - obnizony wiek emerytalny, próg podatkowy 8 tysięcy, +500 na wszystkie dzieci, płaca minimalna 12 PLN, ustawa dla frankowiczów, darmowe leki dla emerytów. Niech kłamcy z PISu nie obiecują nowych rzeczy - niech najpierw zrobią to o czym mówili w zeszłym roku.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH