Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ruszył proces ws. nieprawidłowości przy projekcie rozrodu ryb

  • Autor: PAP
  • Data: 26-05-2017, 16:41
Ruszył proces ws. nieprawidłowości przy projekcie rozrodu ryb
Fot. Shutterstock

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się w piątek proces pracownika naukowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który jest oskarżony o działanie na szkodę uczelni przy realizacji projektu dotyczącego rozrodu ryb i finansowanego ze środków unijnych.

Oskarżony prof. Dariusz K. nie przyznał się do popełnienia żadnego z pięciu zarzucanych mu przez prokuraturę czynów. Na sali sądowej oświadczył jedynie, że w tym dniu nie będzie składał wyjaśnień, ani odpowiadał na zadawane mu pytania.

Sprawa dotyczy realizacji projektu naukowego pod nazwą "Innowacje w akwakulturze ryb ze szczególnym uwzględnieniem biotechniki rozwoju ryb". Naukowcy UWM mieli opracować, przetestować i wdrożyć nowe technologie w hodowli ryb śródlądowych. Wartość projektu wynosiła 33 mln zł, z czego 25 mln zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rybackiego, a 8 mln zł to wsparcie z budżetu państwa.

Naukowcy chcieli m.in. rozmnażać zagrożonego wyginięciem węgorza europejskiego - do tej pory nikomu nie udało się skutecznie rozmnożyć tego gatunku węgorza.

Według prokuratury prof. Dariusz K. chcąc osiągnąć korzyść majątkową nie dopełnił swoich obowiązków jako kierownik projektu: nie zapewnił m.in. udokumentowania wykonania etapu I projektu, przez co UWM utracił ponad 2,5 mln zł refundacji kosztów. Ponadto prokuratura zarzuciła mu dokonanie wspólnie z innym naukowcem oszustwa na szkodę UWM na kwotę ponad 20 tys zł.

Profesor miał też przedstawiać poświadczające nieprawdę protokoły odbioru dzieła (z tytułu zawartych umów o dzieło) oraz nakłaniać swego współpracownika do składania fałszywych zeznań w postępowaniu prowadzonym przez Urząd Kontroli Skarbowej w Olsztynie.

Dariusz K. miał też wprowadzić w błąd rozliczających projekt co do autorstwa 14 prac naukowych: magisterskich, doktorskich, inżynieryjnych przedłożonych jako dokumentacja, która powstała przy realizacji naukowego projektu.

Oskarżonemu naukowcowi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W piątek sąd wyznaczył pięć kolejnych terminów rozpraw, podczas których będą przesłuchiwani świadkowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH