Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Rybacy śródlądowi zapowiadają protest pod Ministerstwem gospodarki morskiej

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 14-03-2017, 14:42
Rybacy śródlądowi zapowiadają protest pod Ministerstwem gospodarki morskiej
fot. shutterstock

16 marca o godz. 8 pod budynkiem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie odbędzie się protest rybaków śródlądowych w sprawie odebrania rekompensat wodno-środowiskowych.

- Nasze miejsce od stuleci było i jest wśród karpiowych stawów hodowlanych, daleko od Warszawy. Ale są takie chwile, gdy trzeba odłożyć kasary, sufaty, sieci i zjechać właśnie do Warszawy, by z transparentami zaprotestować przed siedzibą Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przeciwko szkodliwej dla nas decyzji ministra Gróbarczyka. Wiemy, że stawy czekają na wiosenne obsady, ale wiemy też, że bez rekompensat wodno-środowiskowych pomagającym nam utrzymać wodną przyrodę, wiele z naszych gospodarstw upadnie. Solidarność z najsłabszymi jest dzisiaj powinnością całej branży, dlatego też stawmy się gremialnie wraz z rodzinami i przyjaciółmi na słuszny protest. Nie dajmy się! Nie jesteśmy bezwolnym planktonem! - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Sławomira Litwina, przewodniczącego Rybackiego Sztabu Kryzysowego.

8 marca z przedstawicielami MGMiŻŚ spotkali się przedstawiciele pięciu organizacji rybackich: Polski Karp OP, TPR, SPRL, TPR Pan Karp, ZPR OP, a także Rybackiego Sztabu Kryzysowego. Przedstawiciele środowiska rybackiego wyrazili oburzenie oraz najwyższe zaniepokojenie co do trybu wprowadzania zmian bez konsultacji w zatwierdzonym programie operacyjnym w związku decyzją min. Gróbarczyka o relokacji środków finansowych z poddziałania "Akwakultura świadcząca usługi środowiskowe" Priorytetu II PO "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020.

Jak czytamy w opublikowanej po spotkaniu notatce sporządzonej przez towarzystwa rybackie, powtórzone zostały argumenty o pozaprodukcyjnej roli gospodarki karpiowej, o złej sytuacji ekonomicznej wielu gospodarstw, o negatywnym wpływie tej decyzji również na potencjalne wykorzystanie środków unijnych na inwestycje w akwakulturze ekstensywnej. Zadano również pytania dotyczące powodów relokacji środków, a przy tym podważono sens kierowania środków na ochronę Bałtyku przez Polskę wobec jednoczesnej presji rybackiej pozostałych krajów basenu Morza Bałtyckiego.

Rybacy chcieli się również dowiedzieć o szczegółowe cele użycia 92 mln euro zabieranych z priorytetu II do priorytetu I. Odniesiono się również negatywnie do wypowiedzi Pana Ministra M. Gróbarczyka w sejmie na temat rzekomo negatywnego wpływu wypłaty poprzedniej transzy rekompensat na osiągane ceny karpi. Pytano też o termin opublikowania rozporządzenia dotyczącego II priorytetu PO Rybactwo i Morze 2014-2020 i o wiele innych szczegółowych kwestii nurtujących obecnie rybaków.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • ichtiolog 14-03-2017, 20:35:
Jeżeli coś ruszyło spokojnych zwykle rybaków, to musi w tym być jakieś draństwo

Zobacz wszystkie komentarze (1)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH