Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ryby jedną z najsilniej drożejących grup żywności

  • Autor: portalspozywczy.pl/IERiGŻ
  • Data: 30-11-2016, 10:56
Ryby jedną z najsilniej drożejących grup żywności
Fot. Shutterstock

Analitycy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podają, że ryby, owoce morza oraz ich przetwory należą do jednej z najsilniej drożejących grup żywności w roku 2016.

Z danych opublikowanych na łamach Rynku Rolnego wynika, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku ceny detaliczne produktów rybnych były przeciętnie o 3 proc. wyższe niż w porównywalnym okresie 2015 roku.

Zestawiając wrzesień 2016 do września 2015 ceny zwiększyły się o 4,3 proc. Największy wzrost notowany jest w grupie ryb świeżych i chłodzonych. Od stycznia do września tego roku w ujęciu śródrocznym ceny wzrosły o 6 proc., a we wrześniu w porównaniu z grudniem ur. aż o 8,8 proc.

Eksperci IERiGŻ podkreślają, że wpływ na to miały głównie dynamicznie rosnące ceny łososi, w przypadku których ceny zwiększyły się średnio o 12,7 proc. do 49,68 zł za kg. We wrześniu ich poziom wyniósł 53,28 zł za kilogram, co oznacza wzrost o ponad 23 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. 

Jednocześnie w układzie średniorocznym ceny ryb mrożonych zwiększyły się o 4,3 proc., podczas gdy mrożone owoce morza zdrożały o 3,7 proc.

Umiarkowane wzrosty zanotowano także w grupie ryb i owoców morza solonych, suszonych
i wędzonych, których ceny zwiększyły się o 1,3 proc. Analitycy Instytutu podkreślają jednak, że obserwowana była duża rozpiętości cen poszczególnych gatunków.

 

Tak jak w rabach świeżych wzrost cen zanotowano przede wszystkim w przypadku łososi, o 6,8 proc. Co ciekawe ceny wędzonych makreli spadły w tym czasie o 2,4 proc. Podwyżki, choć niewielkie, odnotowano również w grupie przetworów oraz konserw rybnych, których ceny zwiększyły się średnio o 1 proc. w stosunku do roku ubiegłego. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • wędzarz 06-12-2016, 09:36:
Ciekawe gdzie odnotowano ten spadek cen makreli, bo ceny surowców na to nie wskazują.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH