Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Są nowe limity połowowe na 2015 rok dla stad ryb północno-wschodniego Atlantyku

  • Autor: www.portalspozywczy.pl/ pr
  • Data: 17-12-2014, 08:47

Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE zatwierdziła 17 grudnia limity połowowe na 2015 rok dla stad ryb północno-wschodniego Atlantyku i mórz przylegających. Organizacja Pew apeluje do nowego komisarza ds. rybołówstwa o objęcie przywództwa w doprowadzeniu do zakończenia przełowienia.

28 ministrów państw członkowskich odpowiedzialnych za rybołówstwo spotkało się w celu wyznaczenia Całkowitych Dopuszczalnych Połowów (tzw. TACs) dla unijnych jednostek połowowych. Dla znacznej liczby stad Rada wyznaczyła limity przekraczające poziomy zalecane przez naukowców i sprzeczne z nową wspólną polityką rybołówstwa (WPRyb). 

W ostatnich dwóch latach ministrowie znacznie zwiększali limity połowowe, często powyżej poziomów zalecanych przez naukowców. Czynili tak pomimo reformy WPRyb, która wyznacza wyraźne cele zakończenia przełowienia na tych wodach w sposób stopniowy.

- Działania ministrów wbrew uzgodnionej polityce i udzielanie przez nich przyzwolenia na dalsze nadmierne połowy zagrażają zasobom ryb i społecznościom rybackim - twierdzi Uta Bellion, dyrektor Europejskiego Programu Morskiego organizacji The Pew Charitable Trusts. Jej zdaniem przyjęta polityka zezwala na zakończenie przełowienia po roku 2015 jedynie w przypadku wykazania wyraźnych dowodów, że dotrzymanie uzgodnionego terminu miałoby negatywne społeczne i ekonomiczne skutki dla flot rybackich objętych działaniami polityki rybołówstwa. Do tej pory poznaliśmy niewiele takich dowodów.

Organizacja Pew apeluje do Karmenu Vella, nowego komisarza ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, aby poczynił wszelkie starania - jako strażnik nowej Wspólnej Polityki Rybołówstwa - w celu zakończenia przełowienia w uzgodnionym terminie powiedziała Bellion.

W październiku Komisja Europejska zaproponowała limity połowowe, które w znacznej mierze pokrywały się z zaleceniami naukowców i polityką WPRyb. W przypadku limitów niezgodnych z zaleceniami, ministrowie mieli szansę wykazania się silnym przywództwem politycznym poprzez wybór bardziej ostrożnych limitów. Woleli jednak powielać 30-letni schemat ryzykownych decyzji i zgodzili się na kontynuację nadmiernych połowów.

W tym roku ministrowie już dwukrotnie zezwolili na kontynuację przeławiania. W październiku ustanowili pięć z dziesięciu limitów połowowych dla stad Morza Bałtyckiego powyżej poziomów zalecanych przez naukowców. W listopadzie wyznaczyli limity połowowe dla stad ryb głębinowych przekraczające rekomendacje specjalistów w przypadku 14 na 18 Całkowitych Dopuszczalnych Połowów dla północno - zachodnich akwenów unijnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH