Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu ustawy o rybołówstwie morskim

  • Autor: PAP
  • Data: 03-12-2014, 14:19
Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu ustawy o rybołówstwie morskim

Sejm nie poparł w środę wniosku PiS o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy o rybołówstwie morskim. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji rolnictwa. Ma on wdrożyć unijne przepisy dot. m.in. połowów morskich i podziału kwot połowowych.

Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 124 posłów, przeciw było 233, od głosu wstrzymało się 7.

Przed głosowaniem poseł Zbigniew Babalski (PiS) nazwał projekt "skandalicznym". Według niego, zawarte w rządowej propozycji rozwiązania doprowadzają do "katastrofy i upadku polskiego rybołówstwa". "Skandalem jest projekt wprowadzenia handlowania kwotami połowowymi. Dzisiaj jemy wieprzowinę duńską, za chwilę będziemy jeść ryby, dorsze, duńskie i szwedzkie, bo polskie rybołówstwo upadnie. Polscy rybacy będą sprzątali plaże, ponieważ nie będą mieli zajęcia jeśli chodzi i połów ryb" - powiedział Babalski.

Ponadto poseł PiS zwracał uwagę, że projekt, który "zawiera 150 artykułów, 80 stron uzasadnienia i tyle samo stron aktów wykonawczych", trafił do Sejmu 24 listopada, a już 28 listopada przystąpiono do pierwszego czytania. "Kto w sposób rozsądny i rzeczowy jest w stanie w ciągu dwóch dni zapoznać z tym projektem ustawy" - pytał poseł PiS.

Odpowiadając wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke powiedział, że prace nad założeniami projektu rozpoczęły się w roku 2012. "Wielokrotnie przez te ostatnie dwa lata odbywały się spotkania ze środowiskiem rybaków, kwestie, które dotyczyły ważnych spraw sektora były mawiane z udziałem także pana posła" - powiedział zwracając się do Babalskiego.

Plocke podkreślił, że Polska jest ostatnim państwem UE, które nie wdrożyło funkcjonującego od 2012 r. systemu kar za naruszenie wspólnej polityki rybackiej. "Dziś jest okazja żeby nad tym projektem popracować. (...) Oczekiwałbym od klubu PiS włączenia się w merytoryczną dyskusję i polepszenie stanu polskiego sektora rybackiego" - powiedział wiceminister rolnictwa.

W projekcie ustawy kompleksowo określono zasady wykonywania rybołówstwa morskiego, właściwości organów i tryb postępowania w sprawach: nadawania, cofania i zawieszania uprawnień do wykonywania rybołówstwa morskiego, w tym ochrony żywych zasobów morza, a także nadzoru nad wykonywaniem tego rybołówstwa oraz wyładunkiem i przeładunkiem organizmów morskich.

Projekt zawiera przepisy umożliwiające zarządzanie kwotami połowowymi przez organizacje producentów ryb, wprowadzenie wieloletnich udziałów połowowych oraz możliwości z ich rezygnacji przez armatorów, przepisy regulujące wymiany międzynarodowe kwot połowowych, podział dodatkowych kwot połowowych, pomniejszanie kwot połowowych w przypadku ich niewykorzystywania oraz stosowania kar w przypadku poważnych naruszeń unijnego prawa.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH