Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Sejm przyjął nowelę ustawy ws. zniesienia możliwości przekazywania kwot połowowych

  • Autor: PAP
  • Data: 26-05-2017, 08:19
Sejm przyjął nowelę ustawy ws. zniesienia możliwości przekazywania kwot połowowych
fot. shutterstock

Zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami i rezygnację ze zbiorczych kwot połowowych zakłada rządowa nowelizacja ustawy o rybołówstwie morskim, którą przyjął w czwartek Sejm.

Za nowelą głosowało 401 posłów, przeciwko 34, a jeden wstrzymał się od głosu. Podczas drugiego czytania posłowie nie zgłosili poprawek do projektu noweli.

Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Według autorów noweli, na podstawie obowiązujących przepisów armatorzy statków rybackich, którzy nie są w stanie odłowić przyznanej im na dany rok indywidualnej kwoty połowowej, mogą przekazać ją innemu armatorowi, który ją odłowi.

Celem takiego rozwiązania miało być bardziej efektywne wykorzystanie kwot połowowych przyznanych Polsce, jednak - jak zauważa Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - doprowadziło do handlu indywidualnymi kwotami połowowymi między armatorami.

Najważniejszą zmianą ustawy jest zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami statków rybackich - powiedziała w Sejmie przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS). Jak dodała, celem wprowadzenia regulacji jest stworzenie bariery, która uniemożliwi sprzedaż indywidualnych kwot połowowych.

W ocenie części środowiska rybackiego, sprzedaż kwot połowowych prowadzi do uprzywilejowania armatorów, którzy są zdolni do zapłacenia za nie określonej ceny - kontynuowała Arciszewska-Mielewczyk. Armatorzy, którzy nie posiadają odpowiedniego zaplecza finansowego, zostają bardzo często wykluczeni z możliwości uzyskania dodatkowej kwoty połowowej, pozwalającej na zwiększenie dochodowości prowadzonej działalności gospodarczej - dodała.

W noweli utrzymano jedynie możliwość przekazywania kwot połowowych przez armatora pomiędzy jego statkami.

Jak powiedział poseł PO Tadeusz Aziewicz, kierunek zmian zaproponowany przez autorów projektu wydaje się słuszny, ale wątpliwości budzi sposób jego rozpatrywania. "Z przykrością stwierdzam, że rozpatrzenie projektu nie było poprzedzone dyskusją o charakterze ogólnym" - wskazał.

Zdaniem Aziewicza, wątpliwości budzi także zapowiedź możliwej rychłej nowelizacji ustawy.

Z kolei poseł Nowoczesnej Piotr Misiło powiedział, że wprowadzenie zasad nowelizacji może budować patologie polegające na nieraportowanych i sztucznie raportowanych połowach. Według niego, nowe przepisy są sprzeczne z prawem unijnym.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH