Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Sejm: Uchwalono ustawę o wsparciu dla rybołówstwa

  • Autor: PAP
  • Data: 10-07-2015, 11:14

Sposób przyznawania pomocy finansowej dla rybołówstwa ze środków unijnych reguluje ustawa o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014-2020, którą uchwalił w piątek Sejm.Sposób przyznawania pomocy finansowej dla rybołówstwa ze środków unijnych reguluje ustawa o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014-2020, którą uchwalił w piątek Sejm.

Posłowie odrzucili cztery poprawki zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość, m.in. dotyczyły one złagodzenia przepisów dotyczących unijnej pomocy dla wnioskodawców, u których stwierdzono uchybienia. Posłowie natomiast przyjęli poprawkę PO, która wydłuża termin rozpatrywania wniosku o dofinansowanie do 3 miesięcy.

Za ustawą opowiedziało się 294 posłów, nikt nie był przeciw, a 147 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu wzięło udział 441 parlamentarzystów. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Nowa ustawa wdraża Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020, który jest następcą funkcjonującego w latach 2007-2013 Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Większość przyjętych rozwiązań uwzględnia rozwiązania z poprzedniej perspektywy finansowej. Podstawową różnicą w stosunku do okresu programowania 2007-2013 jest rezygnacja z lokalnych grup rybackich. Ich miejsce zajmą lokalne grupy działania realizujące lokalne strategie rozwoju.

Na wsparcie sektora rybackiego Polska otrzymała z EFMR ponad 531 mln euro, co łącznie z wkładem z budżetu krajowego (ok. 179 mln euro) daje ponad 710 mln euro, czyli blisko 3 mld zł.

Zarządzaniem środkami pochodzącymi z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach programu operacyjnego "Rybactwo i Morze" 2014-2020, w tym przyznawaniem pomocy, będą się zajmowały Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) i samorządy wojewódzkie.

ARiMR przejmie kompetencje dotyczące rozwoju i inwestycji we floty rybackie, akwakultury, rybołówstwa śródlądowego, przetwórstwa i obrotu produktami rybołówstwa. Władze regionalne natomiast zarządzać będą rozwojem obszarów zależnych od rybactwa.

Zaangażowane instytucje będą miały obowiązek przedstawienia wykazu wspieranych podmiotów. Zgodnie z projektem lista będzie zawierała dane osoby albo firmy, która otrzymała pomoc, miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz wysokość przyznanej pomocy. Taki wykaz ma być publikowany do końca czerwca na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra do spraw rybołówstwa. Obecnie jest to Ministerstwo Rolnictwa.

Pomoc finansowa ma być przyznawana na podstawie umowy o dofinansowanie lub decyzji administracyjnej. Umowa o dofinansowanie określać ma w szczególności przedmiot i strony umowy, warunki, termin i miejsce realizacji operacji, wysokość pomocy, sposób weryfikacji poniesionych kosztów, warunki i terminy wypłaty środków finansowych z tytułu pomocy, warunki rozwiązania umowy, a także warunki i sposób zwrotu środków finansowych z tytułu pomocy w przypadku, gdy pomoc jest nienależna lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze