Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Seko poprawia wyniki

  • Autor: portalspozywczy.pl, PB
  • Data: 08-11-2013, 10:58

W trzecim kwartale 2013 r. spółka Seko uzyskała przychody ze sprzedaży na poziomie 27,6 mln zł, co oznacza wzrost o 2,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Z tej kwoty 23,3 mln zł stanowiły przychody ze sprzedaży produktów, które w porównaniu z trzecim kwartałem 2012 r. zwiększyły się o 7,8 proc.

Natomiast przychody ze sprzedaży towarów i materiałów wyniosły 4,3 mln zł i były niższe o 18,9 proc.

Jak podaje firma, wzrost przychodów ze sprzedaży produktów był spowodowany większym wolumenem sprzedaży u dotychczasowych odbiorców.

W trzecim kwartale 2013 r. spółka osiągnęła zysk ze sprzedaży w wysokości 1,5 mln zł, który został osiągnięty głównie dzięki realizacji wyższych marż brutto na sprzedaży produktów (przede wszystkim dzięki niewielkim spadkom cen surowców i poprawie wydajności produkcji) oraz redukcji kosztów sprzedaży (w szczególności kosztów usług dystrybucyjnych, marketingowych, logistycznych i reklamowych świadczonych na rzecz klientów). W analogicznym okresie 2012 r. Spółka poniosła stratę ze sprzedaży w kwocie 512 tys. zł.

Zysk z działalności operacyjnej Seko w trzecim kwartale 2013 r. wyniósł 1,8 mln zł (przy stracie w wysokości 261 tys. zł w trzecim kwartale ubiegłego roku), zaś zysk netto - 1,3 mln zł (przy stracie netto w kwocie 345 tys. zł w analogicznym okresie 2012 r.).

Narastająco w okresie od 1 stycznia do 30 września 2013 r. przychody ze sprzedaży spółki wyniosły 84,7 mln zł i były o 2,1 proc. wyższe niż w tym samym okresie 2012 roku, przy czym przychody ze sprzedaży produktów miały wartość 70,8 mln zł (wzrost o 8,3 proc.), zaś przychody ze sprzedaży towarów i materiałów - 13,9 mln zł (spadek o 21,1 proc.).

- W okresie trzech kwartałów 2013 r. spółka osiągnęła znacznie lepsze wyniki działalności niż w tym samym okresie ubiegłego roku: zysk z działalności operacyjnej wyniósł 4 042 tys. zł (w porównaniu z 617 tys. zł w okresie I-III kwartał 2012 r.), zaś zysk netto osiągnął poziom 2 949 tys. zł (w porównaniu z 37 tys. zł w okresie I-III kwartał 2012 r.). Było to spowodowane przede wszystkim wzrostem przychodów ze sprzedaży i związanym z tym większym wykorzystaniem posiadanych zdolności produkcyjnych, a także ograniczeniem niektórych kosztów działalności - czytamy w raporcie firmy Seko.

Do głównych czynników, które miały wpływ na wynik finansowy w trzecim kwartale 2013 r. spółka zalicza: wzrost przychodów ze sprzedaży produktów o blisko 8 proc., w porównaniu z trzecim kwartałem 2012 r., spadek kosztów sprzedaży o ponad 20 proc., spadek cen surowców, poprawa wydajności produkcji (lepsza organizacja procesów produkcyjnych).

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

SEKSeko SA

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH