Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Seko wierzy w dobry wynik

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 30-11-2015, 10:16
Seko wierzy w dobry wynik
Zakład przetwórczy Seko. Fot. Seko

Pierwsze trzy kwartały roku nie były łatwe dla Seko. Firma odnotowała wyraźny wzrost przychodów, jednak zysk okazał się zdecydowanie niższy od ubiegłorocznego. Kazimierz Kustra, prezes spółki, podkreśla w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl, że sytuacja stopniowo wraca do normy, a wyniki firmy nie powinny być gorsze od ubiegłorocznych.

- Wyniki nie były dobre. Ceny ryb poszły w górę. Przedłużająca się susza przełożyła się także na sytuację w naszej branży. Zwiększyły się ceny dodatków używanych w przetwórstwie ryb, takich jak chociażby marchew czy cebula. Tym samym marża się zmniejszyła – mówi Kazimierz Kustra.

Jak dodaje już we wrześniu odnotowano symptomy poprawy, a w październiku marże wróciły do normy.

- Mogę powiedzieć, że jest to dobry wynik. Jeżeli uda nam się ją utrzymać w listopadzie oraz grudniu, to wszystko będzie zmierzało w dobrym kierunku. Wyniki nie powinny być gorsze niż w ubiegłym roku – zdradza Kazimierz Kustra. - Sytuacja nie jest na tyle groźna, abyśmy mogli obawiać się o nasze położenie. Ogólna sytuacja spowodowała, że marże okazały się niższe. Mieliśmy do czynienia z pewnego rodzaju huśtawką. Obecnie wszystko wraca do normy – podkreśla prezes Seko.

W ciągu pierwszych trzech kwartałów roku Seko osiągnęło przychody ze sprzedaży na poziomie niespełna 94 mln zł, co stanowi wzrost o 6,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Przychody ze sprzedaży produktów wzrosły o 13,1 proc. do 82,7 mln zł. O 34,3 proc. spadły przychody ze sprzedaży towarów i materiałów.

Zysk wypracowany przez spółkę okazał się dużo niższy. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku Seko osiągnęło zysk operacyjny w wysokości 2,173 mln zł, co stanowi spadek aż o 45,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Zysk netto spadł o 44,4 proc. do 1,716 mln zł. Wskaźnik rentowności spółki wyniósł 1,8 proc., podczas porównywalnym okresie 2014 roku ukształtował się on na poziomie 3,5 proc.

Seko powstało w 1992 roku w Porcie Rybackim „Dalmor" w Gdyni, a trzy lata później zostało przeniesione do Chojnic. Spółka zajmuje się przede wszystkim produkcją marynat rybnych, wyrobów rybnych na bazie śledzia solonego, sałatek i past rybnych, ryb smażonych w zalewach octowych i pomidorowych oraz innych rybnych wyrobów garmażeryjnych. W ofercie jest ponad 200 pozycji asortymentowych opartych głównie na bazie śledzia i makreli sprowadzanych z Islandii, Norwegii, Danii i Niemiec. Od 15 marca 2007 jest Seko S.A. jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

SEKSeko SA

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • śledziu 30-11-2015, 22:09:
Rybaku a co napiszesz o Wilbo ???
Ci dopiero mają wiarę w "swoich".
  • śledziu 30-11-2015, 22:06:
Jako rybak - wychodząc na wodę powinieneś wiedzieć że wiara czyni cuda ;)
Pan Kazimierz ma wiarę ot tyle.
  • Rybak 30-11-2015, 12:40:
Najważniejsze że mają wiarę

Zobacz wszystkie komentarze (3)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH