Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Seko zwiększa przychody i zyski w I półroczu 2017

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 11-09-2017, 15:41
Seko zwiększa przychody i zyski w I półroczu 2017
Kazimierz Kustra, prezes Seko. Fot. Seko

Seko w I półroczu 2017 roku zanotowało 80 mln zł przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wobec 63,9 mln zł w I kw. 2016 roku. Spółka w I kw. 2017 roku osiągnęła 3,3 mln zł zysku netto wobec 0,8 mln zł w analogicznym okresie roku 2016.

W I półroczu 2017 r. przychody Seko ze sprzedaży produktów i usług wyniosły 73,6 mln zł i stanowiły 91,9% przychodów ze sprzedaży ogółem. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku zwiększyły się o ponad 27%.

Wzrost przychodów ze sprzedaży produktów wynikał głównie ze wzmocnienia działu handlowego oraz jego intensywnych działań na przestrzeni całego okresu, co przełożyło się na wzrost sprzedaży w ujęciu ilościowym. 

W ujęciu ilościowym, sprzedaż produktów Spółki zwiększyła się w I półroczu 2017 r. o 22,5% (z 6,2 tys. ton w I kw. 2016 r. do 7,6 tys. ton) w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrost sprzedaży był wynikiem poszerzenia oferty asortymentowej, pozyskania nowych odbiorców i większych zamówień ze strony dotychczasowych klientów.

Do głównych czynników, które miały wpływ na osiągnięte wyniki finansowe w I półroczu 2017 r. Zarząd Seko zalicza: intensywne działania handlowe prowadzone na przestrzeni całego okresu przez pion handlowy oraz ścisłą kontrolę kosztów produkcji, które w analizowanym okresie zwiększały się w tempie wolniejszym niż przychody ze sprzedaży (przychody ze sprzedaży produktów wzrosły o 27,5%, podczas gdy koszt wytworzenia sprzedanych produktów o 26,4%).

Również koszty sprzedaży oraz koszty ogólnego zarządu rosły w analizowanym okresie w tempie wolniejszym niż przychody ze sprzedaży.

W obszarze działalności finansowej korzystny wpływ na wynik finansowy miał różnice kursowe. W I półroczu 2017 r. Spółka osiągnęła nadwyżkę dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi w wysokości 505 tys. zł (w analogicznym okresie ubiegłego roku zmiany kursów walutowych miały negatywny wpływ na wynik finansowych Spółki – nadwyżka ujemnych różnic kursowych wyniosła 84 tys. zł). Korzystny wpływ na wyniki Spółki miał również niski poziom rynkowych stóp procentowych, który pozwolił utrzymać koszty obsługi zewnętrznych źródeł finansowania na niskim poziomie.

Główną grupą asortymentową w strukturze przychodów ze sprzedaży Spółki w I półroczu 2017 r. pozostawały marynaty rybne (m.in. koreczki i zawijańce w zalewach octowych i olejowych, płaty Bismarck, rolmopsy, filety śledziowe w olejach, filety śledziowe w kremach i śmietanie).

Najważniejszym rynkiem zbytu produktów Spółki w I półroczu 2017 r., podobnie jak w poprzednich okresach, był rynek krajowy. Przychody ze sprzedaży krajowej w omawianym okresie zwiększyły się o 28,5% w stosunku do I półrocza 2016 r. Ich udział w przychodach ze sprzedaży ogółem kształtował się na poziomie 90,6% (wzrost o ponad 2 punkty procentowe w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku). Wzrost przychodów ze sprzedaży były efektem głównie zwiększonych zamówień od dotychczasowych klientów.

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

SEKSeko SA

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH