Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Seko zwiększa przychody ze sprzedaży

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 28-08-2015, 14:53
Seko zwiększa przychody ze sprzedaży
Kazimierz Kustra, prezes Seko. Fot. Seko

Seko zwiększyło przychody ze sprzedaży towarów i usług o 11 proc. do 54,4 mln zł - wynika z raportu za pierwsze półrocze roku 2015 opublikowanego przez spółkę.

Przychody ze sprzedaży produktów i usług stanowiły łącznie 88,3 proc. całości przychodów ze sprzedaży. 

Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów wyniosły w pierwszym półroczu 7,2 mln zł i były o niemal 25 proc. niższe niż przed rokiem.

Główną część przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów stanowiły przychody osiągnięte na prowadzonej przez Seko stacji paliw - 5,7 mln zł, tj. 78,7 proc. całości przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów.

Łącznie przychody ze sprzedaży wyniosły 61,6 mln zł, wobec 58,4 mln w pierwszym półroczu poprzedniego roku (wzrost o 5,5 proc.).

W ujęciu ilościowym sprzedaż rybnej spółki zwiększyła się o 11,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. 

Najważniejszym rynkiem zbytu dla Seko pozostaje rynek krajowy. W analizowanym okresie przychody spółki ze sprzedaży na rynek krajowy zwiększyły się o 6 proc. w stosunku do pierwszej połowy roku 2014.

Udział przychodów ze sprzedaży krajowej zwiększył się do 88,3 proc., podczas gdy przed rokiem wynosił 88 proc. (54,4 mln zł).

Przychody z eksportu stanowią 11, proc. całości przychodów Seko (7,228 mln zł wobec 6,987 w analogicznym okresie). W ostatnich latach Seko odnotowuje systematyczny wzrost wartości sprzedaży zagranicznej. 

W całym ubiegłym roku eksport spółki wart był 14,419 mln zł, podczas gdy w roku 2009 wynosił on nieco ponad 6 mln zł. 

Główną grupę odbiorców Seko stanowią sieci handlowe, w tym hipermarkety, supermarkety, sklepy dyskontowe oraz sieci sklepów małopowierzchniowych - w pierwszym półroczu przychody ze sprzedaży do tej grupy wyniosły 24,6 mln zł, co stanowi wzrost o 12 proc. względem analogicznego okresu w roku poprzednim. Sieci handlowe odpowiadają za 45,3 proc. przychodów ze sprzedaży Seko.

Spółka dostarcza produkty także pod marką własną sieci, choć głównie produkuje pod marką "Seko". Produkty Seko występujące pod marką własną sieci obecne są m.in. w Lidu oraz Biedronce, ale także w niektórych sieciach super i hipermarketów. 

Odbiorcy hurtowi są drugą po sieciach handlową grupą w strukturze przychodów Seko. W minionym półroczu odpowiadali oni za 21,4 mln zł przychodu, tj. 39,4 proc. Stanowi to wzrost o 14 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. 

Odbiorcy indywidualni - stacje paliw odpowiadają za 10,5 proc. (5,689 mln zł), a punkty i sklepy detaliczne za 4,8 (2,629 mln zł) całości przychodów ze sprzedaży krajowej.

Największym rynkiem zagranicznym Seko pozostają Niemcy, na które przypada 32 proc. przychodów z eksportu (wzrost o 27 proc.). Na drugim miejscu znajdują się Czechy z 30,1 proc. udziałem (15,4 proc. wzrostu). Francja odpowiada za 12,8 proc. całości eksportu Seko.

Koszty sprzedaży zwiększyły się w analizowanym okresie o 1 mln zł, tj. 17,7 proc., przy czym w największym stopniu zwiększyły się koszty transportu towarów do klienta, koszty usług obcych związanych z logistyką, marketingiem i reklamą oraz wynagrodzenia wraz z narzutami. 

Koszty ogólnego zarządu zwiększyły się w I półroczu 2015 r. o 16 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

 

Zysk ze sprzedaży Seko w pierwszym półroczu wyniósł 699 tys. zł. wobec 2,582 mln zł przed rokiem. Okazał się zatem niższy o ponad 70 proc. 

Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 1,4 mln zł, podczas gdy w pierwszym półroczu 2014 roku wynosił 2,7 mln zł - stanowi to spadek o 47,2 proc. Zysk brutto w wysokości 1,446 oraz zysk netto na poziomie 1,164 mln zł były niższe odpowiednio o 45,3 oraz 45,5 proc. od wyników odnotowanych w analogicznym okresie poprzedniego roku. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

SEKSeko SA

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Techn. Przetw. Rybnego 18-09-2015, 11:19:
Zysk ze sprzedaży Seko w pierwszym półroczu wyniósł 699 tys. zł. wobec 2,582 mln zł przed rokiem. Okazał się zatem niższy o ponad 70 proc.
Zysk zemie w ni działalności operacyjnej wyniósł 1,4 mln zł, podczas gdy w pierwszym półroczu 2014 roku wynosił 2,7 mln zł - stanowi to spadek o 47,2 proc. Zysk brutto w wysokości 1,446 oraz zysk netto na poziomie 1,164 mln zł były niższe odpowiednio o 45,3 oraz 45,5 proc. od wyników odnotowanych w analogicznym okresie poprzedniego roku.
No coz SEKO, SEKO ....z Chojnic
Dos tejemniczy (bo relatywnie malo w Biuletynie) mowy o tej firmie.
A jezeli juz, to sa to dane statystyczne co do ilosci sprzedazy, wartosiowania rynku itp. doniesienia.
Nie stety brak jakiejkolwiek informacji co do planow rozwoju firmy, do produktow i ich jakosci.
Dla mnie jako technologa sa to istotne wiadomosci.
Podobnie jak i inne firmy tak i ta swego czasu odwiedzalem.
Ma z tamtych czasow ocena tej firmy poprzez pryzmat technologiii i pracujacych tam ludzi jest nastepujaca.
Pracuja tam ludzie ktorzy nie posiadaja wlasnej inicjatywy a jezeli juz jakakolwiek drzemie w nich, to boja sie ja realizowac bo Zarzad. Przypomina mi sie sytacja jaka swego czasu na Bialorusi zastalem wizytujac tam firme SANTABREMOR. Cicho, sza...., bo Naczalnik !
To na temat ogolnej sytuacji.
Powracajac do artykulu i wypowiedzi respondenta, no coz cytuje tu fragment artykulu „koszty ogolne zarzadu zwiekszyly sie o 16% ... a zysk ze sprzedazy zmiejszyl sie o PONAD 70%) znamienne, nie prawda ?
Proponuje firmie przejac jeszcze co najmniej 2 stacje benzynowe to byc moze proporcje odwroca sie.
Twierdzi sie tu, ze Seko widoczne jest na Rynku Niemieckim....
Pytam sie gdzie ? Dokonuje zakupow w REWE, LIDL, REAL, KAUFLAND, ALDI (nie w PL a w Niemczech) i szczegolnym z uwagi na zawod zainteresowaniem przygladam sie exponowanym tam artykulom przetw. Rybnego.
Seko nie stety nie widzialem.
Jedno co to podczas mych wizyt w Polsce widze te przetwory na polkach sklepow POLSKICH.
Tu tez me osobiste doswiadczenie:
Bardzo lubie salatke typowo polska czyli warzywna.
Kupowalem SEKO do momenta jak nie znalazlem innego producenta tej salatki /tu DEGA/
Sekowskei sa tak kwasne, ze .... i w zwiazku z tym wywolujace perturbacje trawienne. NIE polecam.
Byc moze ukarze sie jeszczeza jakis czas artykol/wywiad ale juz pod katem planow, strategii rozwju.
No chyba, ze prezesostwo w dalszym ciagu bedzie myslec o stacjach benzynowych ... a wiec nie bedzie mialo tu nic do powiedzenia.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH