Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Seko zwiększa przychody. Zyski spadają

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 23-08-2016, 13:22
Seko zwiększa przychody. Zyski spadają
Zakład przetwórczy Seko. Fot. Seko

W ciągu pierwszego półrocza bieżącego roku Seko wypracowało 63,89 mln zł przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów. Przed rokiem przychody rybnej spółki były niższe o ponad 2 mln zł i wyniosły 61,6 mln zł.

Wielkość produkcji Seko w ujęciu wagowym zwiększyła się o ponad 3 proc. w stosunku do I półrocza ubiegłego roku, zaś przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wzrosły o 3,7 proc.

W analizowanym okresie przychody ze sprzedaży produktów i usług wyniosły 57, 7 mln zł i stanowiły
88,3 proc. przychodów ze sprzedaży ogółem. W stosunku do ubiegłego roku zwiększyły się o ponad 6 proc. 

Z kolei przychody ze sprzedaży towarów i materiałów wyniosły w omawianym okresie 6, 154 mln zł i były niższe o blisko 15 proc. w porównaniu z I półroczem 2015 r.

 Jak poinformowano, wzrost przychodów ze sprzedaży produktów to efekt zarówno wzrostu sprzedaży w ujęciu ilościowym, jak również wzrostu średnich cen sprzedaży. Natomiast  Spadek poziomu przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów wynikał głównie z niższej sprzedaży na prowadzonej przez Spółkę stacji paliw.

W I półroczu 2016 r. spółka wypracowała zysk brutto w wysokości 1, 055 mln zł oraz zysk netto w kwocie 846 tys. zł. Dla porównania zysk netto w analogicznym okresie ubiegłego roku wyniósł 1, 163 mln tys. zł.

Seko osiągnęło zysk ze sprzedaży w wysokości 1,115 mln zł (wzrost o blisko 60 proc. w stosunku to tego samego okresu poprzedniego roku). Poprawa wyniku na tym poziomie działalności była rezultatem wspomnianej restrykcyjnej kontroli kosztów produkcyjnych.

- W ocenie Zarządu Spółki do głównych czynników, które miały wpływ na osiągnięte wyniki finansowe
Spółki w I półroczu 2016 r. można zaliczyć: podwyżki cen produktów Spółki wprowadzone w ostatnim kwartale ubiegłego roku oraz w omawianym okresie, intensywne działania handlowe prowadzone przez pion handlowy, ścisłą kontrolę kosztów produkcji, które w analizowanym okresie zwiększały się w tempie wolniejszym niż przychody ze sprzedaży oraz wzrost cen głównego surowca, którym są ryby świeże i mrożone. Niekorzystny wpływ na wyniki finansowe Spółki miał również wysoki kurs EUR/PLN, który w omawianym okresie osiągnął, w pewnym momencie, poziom najwyższy od ponad 4 lat. Wysoki kurs euro miał niekorzystny wpływ na koszty produkcji, ponieważ większość ryb świeżych i mrożonych jest importowana, a transakcje zakupowe są rozliczane w tej walucie. Rosnący poziom przychodów ze sprzedaży eksportowej nie zrekompensował tego niekorzystnego zjawiska - poinformowano w opublikowanym raporcie. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

SEKSeko SA

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH