Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Sektor rybacki ma do dyspozycji w latach 2014-2020 703 mln EURO

  • Autor: ARiMR; www.portalspozywczy.pl
  • Data: 01-08-2014, 11:40
Sektor rybacki ma do dyspozycji w latach 2014-2020 703 mln EURO
Sektor rybacki otrzyma w latach 2014-2020 703 mln EURO

W ramach PO "Rybactwo i Morze" na lata 2014 - 2020 będzie można dofinansować inwestycje na statkach rybackich, które zmniejszą zanieczyszczanie środowiska naturalnego. W nowej siedmioletniej perspektywie o pomoc będą mogli się ubiegać rybacy, którzy prowadzą połowy na niewielką skalę.

Na razie decyzję w sprawie kształtu Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMiR) na lata 2014-2020 podjął Parlament Europejski. W maju 2014 r. uchwalono, że wyniesie on około 5,75 mld euro. Jego priorytetami będą: ochrona środowiska, a zwłaszcza zasobów ryb oraz wspieranie rybaków z państw Unii Europejskiej prowadzących działalność na małą skalę, młodych rybaków i rodzin rybackich. Polska ma otrzymać z tego budżetu ok. 531 mln euro, a doliczając do tej kwoty, pomoc z budżetu krajowego razem polski sektor rybacki będzie miał do dyspozycji w latach 2014 - 2020 ok. 703 mln euro. Spośród krajów UE więcej od Polski otrzymają z EFMiR Hiszpania, Francja i Włochy.

Teraz poszczególne państwa unijne przystępują do przygotowanie swoich Programów Operacyjnych RYBY 2014 - 2020. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad przygotowaniem ostatecznego projektu polskiego PO RYBY 2014 - 2020. Jednym z głównych elementów tych prac są, zapowiedziane przez Ministra Kazimierza Plocke, na konferencji prasowej 23 lipca 2014 r. konsultacje społeczne dotyczące podziału środków finansowych dostępnych w nowym programie dla sektor rybackiego. Po uzgodnieniu ostatecznej wersji polskiego PO RYBY na lata 2014 - 2020, zostanie on przesłany do Komisji Europejskiej, która ma na jego zatwierdzenie 6 miesięcy.
Wiadomo, że z całego budżetu Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014-2020, który wynosi ok. 5,75 mld euro, najwięcej środków - ok. 4,34 mld euro - zostanie przekazane na realizację przedsięwzięć i inwestycji w tzw. zrównoważony rozwój rybołówstwa, akwakultury i obszarów rybackich. Pozostałe pieniądze będą przeznaczone na przeprowadzenie operacji związanych z kontrolami i egzekwowaniem wykorzystywania np. kwot połowowych (580 mln euro), prawidłowej gospodarki rybackiej i ochrony środowiska, gromadzenia danych (520 mln euro), rekompensat dla regionów najbardziej oddalonych (192 mln euro), dopłat do przechowywania ryb (45 mln euro) i na realizację Zintegrowanej Polityki Morskiej (71 mln euro). 

Unia Europejska położyła również w nowej perspektywie finansowej szczególny nacisk na działania służące ochronie środowiska naturalnego, a zwłaszcza na zachowanie zasobów ryb na łowiskach. Dlatego z budżetu wspierane będą m.in. działania służące zapobieganiu zjawiskom przełowienia ławic i wyrzucania części złowionych ryb z powrotem do morza. 

W nowej perspektywie nie zapomniano o pomocy dla młodych rybaków, rozpoczynających dopiero działalność w tym zawodzie. Mogą oni liczyć na otrzymanie wsparcia finansowego na zakup pierwszego kutra. Przewidziano także wsparcie dla rybaków prowadzących działalność na małą skalę. By chronić środowisko naturalne i populację ryb w budżecie EFMiR na lata 2014-2020 nie przewidziano wsparcia na budowę nowych statków rybackich ani też na finansowanie zwiększania zdolności połowowych istniejących jednostek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • FISHCONTRACT - TEAM 05-08-2014, 13:37:
Die Förderung der EU ist für den Polnischen Fischereisektor sehr wichtig !!!!
D A N K E

mfg

www.fishcontract.pl
www.fishcontract.com

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH