Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Senat poparł ustawę o organizacji rynku rybnego bez poprawek

  • Autor: PAP
  • Data: 24-07-2015, 18:56
Senat  poparł ustawę o organizacji rynku rybnego bez poprawek

Uproszczenie mechanizmu interwencji na rynku rybnym zakłada znowelizowana ustawa o organizacji rynku rybnego, którą w piątek poparł bez poprawek Senat. Nowe przepisy mają przyczynić się do zwiększenia stabilności rynku oraz wzrostu zysków dla producentów.

Głosowało 83 senatorów, 54 opowiedziało się za, a 28 było przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Senatorowie PiS Przemysław Błaszczyk i Grzegorz Wojciechowski wnieśli poprawki identyczne z poprawkami zaproponowanymi w Sejmie przez PiS. Chodziło o zniesienie obowiązku sprzedaży ryb w tzw. centrach pierwszej sprzedaży ryb. Nie zyskały jednak one poparcia senackiej komisji rolnictwa i ustawę w Senacie przegłosowano bez poprawek.

Sprawa sprzedaży gatunków ryb szczególnie chronionych była już podnoszona podczas uchwalania ustawy w 2008 r. Część rybaków nie jest zadowolona z takich przepisów, ponieważ nie pozwalają one na bezpośrednią sprzedaż dorszy czy łososi bezpośrednio do zakładów przetwórczych. W Polsce jest 14 lokalnych centrów pierwszej sprzedaży.

Znowelizowana ustawa jest konsekwencją reformy wspólnej polityki rybołówstwa oraz organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury. Poza uporządkowaniem obowiązujących przepisów - m.in.: dostosuje terminologię, by była zgodna z rozporządzeniem UE, wprowadza też kryteria aktywności gospodarczej niezbędne do procedury uznawania organizacji producentów.

Główne cele reformy wspólnego rynku rybnego to m.in. uproszczenie procedur prawnych w zakresie sprawozdawczości oraz wzmocnienie roli uznanych organizacji producentów ryb. Reforma ta ma również przyczynić się do ograniczenia wsparcia rynkowego, a także zapewnić lepszą informację dla konsumentów.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 14 dni od ich ogłoszenia.

Ustawa teraz zostanie przekazana do podpisu prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH