Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Snails Garden stawia na ekologiczne przetwórstwo ślimaków

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 17-09-2016, 10:07
Snails Garden stawia na ekologiczne przetwórstwo ślimaków
Grzegorz Skalmowski, tworca Snails Garden i Mariola Pilat Skalmowska, prezes zarzadu Eko Snails Garden, fot. Paweł Pawłowski

Nie dalej jak rok temu firma Eko Snails Garden uruchomiła pierwszą w Polsce certyfikowaną ekologiczną hodowlę ślimaków śródziemnomorskich.Tym razem przyszedł czas na eko przetwórnię.

Jak mówią twórcy Snails Garden, zapotrzebowanie na produkty eko z roku na rok jest coraz większe.

- Nasza firma obsługuje blisko 200 restauracji na rynku polskim, zaopatrując je w filety ślimaka hodowlanego, do tego dochodzi rynek zachodni. Nasi kontrahenci coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na ślimaka ekologicznego. Propagujemy idee  powrotu do ekologii w Polsce. Szukamy kooperantów na tego typu produkcję, która jest najtańszym sposobem uzyskania jednolitego mięsa do przetwórni - mówi Grzegorz Skalmowski, twórca Snails Garden.

Jak dodaje, hodowla ślimaków metodą konwencjonalną nastręcza polskiemu hodowcy dużych problemów i znacznie podwyższa koszty produkcji.

- Sama inwestycja w budynki do rozmnażania ślimaków to jeden z największych wydatków. W przypadku hodowli ekologicznej nastawionej tylko i wyłącznie na mięso, jest ona konkurencyjna do hodowli konwencjonalnej, gdyż nie są potrzebne budynki do reprodukcji. Przy skupie ślimaka do przetwórni, nie interesuje nas muszla, która jest wyznacznikiem pierwszej jakości ślimaka i która wymaga od hodowcy długotrwałego procesu hodowli.  Hodowla ekologiczna na mięso skraca czas chowu ślimaka, przez co daje bardzo duże oszczędności - dodaje.

Skalmowski przekonuje, że ślimak hodowlany będzie rozmnażał się tak jak nasz rodzimy winniczek.

- Nie ma potrzeby przepłacania w kosztowne budynki. Koszty produkcji w tym przypadku można zamknąć nawet w 2 zł za kg ślimaka. Wysiana roślina zastępuję paszę a zbiór odbywa się bardzo łatwo, bez potrzeby segregacji na klasy względem jakości - uzupełnia.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zatwierdziło decyzję i uznało normę „ Zasady chowu ślimaków w gospodarstwie ekologicznym”. Maksymalna obsada ślimaków do reprodukcji wynosi 30 szt na 1 m2 i 300 sztuk w okresie tuczu na 1 m2.

- Jest to swoista rewolucja w hodowli i chowie ślimaków  do przetwórstwa. To doskonały start dla rolników z całej polski, są już normy hodowlane i ekologiczne ślimaki reprodukcyjne do rozpoczęcia hodowli. Brakowało tylko przetwórni - dodaje Skalmowski.

Przeczytaj pełen wywiad Portalu Spożywczego z Grzegorzem Skalmowskim, właścicielem Snails Garden:

Ślimakowe imperium znad Wisły - wywiad z Grzegorzem Skalmowskim, właścicielem Snails Garden

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (4)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Ekonom 01-11-2017, 22:26:
To jedyny typ hodowli aby zarobić, żadna hodowla ślimaków na 1 klasę, tylko i wyłącznie na mięso!
  • Eko strefa 19-09-2016, 21:04:
W hodowli ekologicznej, Ministerstwo Rolnictwo dopuszcza rozmnażanie w szklarniach czy tunelach. Jak podgrzewamy to spokojnie można zacząć już start w marcu. Info pełne wytyczne Ministerstwa są na stronie producenta.
  • rolnik 19-09-2016, 19:48:
Według mnie zmiany pogodowe są na lepsze. Ciepłe noce i brak zimy, jest na rękę ślimakom, o czym świadczy duża ilość szkodników, ślimaków bez muszlowych przez ostatnie lata. Ekologia to faktycznie temat rzeka, dlatego certyfikacja jest podstawą do gwarancji tej rzetelności.

Zobacz wszystkie komentarze (4)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH