Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Spadek spożycia łososia jest przejściowy

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 28-04-2017, 14:32
Spadek spożycia łososia jest przejściowy
Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska, fot. CA

- Można oczekiwać, że w 2017 r. ceny łososia ukształtują się nieznacznie powyżej poziomu z 2016 r., co będzie oddziaływało w kierunku spadku cen. W mojej ocenie spadek spożycia jest przejściowy i wynika z silnego wzrostu cen. Wraz ze spadkiem cen można oczekiwać odbudowy popytu - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Jak przypomina Olipra w 2016 r. doszło do silnego spadku podaży łososia na światowym rynku.

- Był on efektem niższej produkcji wśród jego dwóch największych światowych producentów: Norwegii oraz Chile. W Norwegii obniżenie produkcji wynikało ze strat związanych z występowaniem pasożytów w hodowlach. Z kolei w Chile spadek produkcji był efektem zjawiska El Nino, które doprowadziło do zakwitu wody w hodowlach - dodaje.

Niższa podaż łososia doprowadziła do wzrostu jego cen. W ocenie analityka, zarówno w Norwegii jak i w Chile sytuacja w hodowlach poprawia się i obserwowana jest stopniowa odbudowa produkcji.

- Można oczekiwać, że w 2017 r. ukształtuje się nieznacznie powyżej poziomu z 2016 r., co będzie oddziaływało w kierunku spadku cen. W mojej ocenie spadek spożycia jest przejściowy i wynika z silnego wzrostu cen. Wraz ze spadkiem cen można oczekiwać odbudowy popytu - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (5)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • daesh 04-05-2017, 08:33:
bo już wiemy jak wygląda hodowla łososia - co tam cena, jakość ma znaczenie
  • ab 03-05-2017, 12:40:
No ładnie wg takiego równania, wszystko jest funkcją ceny. Zatem jeśli łosoś będzie tańszy od kurczaka, to ludzkość przestanie jeść kury.
… jednak uwzględniłbym subtelną różnicę pomiędzy pozycjonowaniem rynkowym kurczaka oraz łososia.
Czy konsument kupujący kurczaka, to ten sam konsument kupujący łososia, jeśli ten sam, to czy oczekuje tego samego kupując łososia ?
  • Argos 03-05-2017, 10:11:
Kury też sa chowane w klatkach i jakoś sprzedaż znacząco nie spadła. Pan ekonomista ma racje. Jak spadnie cena łososia spadnie to i sprzedaz wzrosnie.

Zobacz wszystkie komentarze (5)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH