Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Spadła produkcja ryb i przetworów rybnych

  • Autor: portalspozywczy.pl/IERiGŻ
  • Data: 15-06-2015, 13:58
Spadła produkcja ryb i przetworów rybnych
Produkcja ryb i przetworów rybnych spadła o 6,5 proc. Fot. Shutterstock

W pierwszym kwartale br. produkcja ryb, przetworów rybnych i owoców morza w zakładach zatrudniających ponad 49 osób spadła o 6,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2014. Łącznie produkcja wyniosła 96 tys. ton - informuje na łamach "Rynku Rolnego" Krzysztof Hryszko z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Bardzo wysoki spadek produkcji, bo aż o 84,9 proc., odnotowano w grupie całych mrożonych ryb morskich. Ich produkcja w pierwszym kwartale wyniosła jedynie 2,4 tys. ton. Zdaniem Krzysztofa Hryszko powodem było ograniczenie dostaw szprotów, których połowy w obecnym roku są rozłożone w czasie. W latach ubiegłych połowy tych ryb skumulowane były przede wszystkim w pierwszym kwartale roku. 

W większości podstawowych grup produkcja była wyższa niż przed rokiem. Odnotowano co prawda znaczący spadek  w grupie pozostałych ryb wędzonych (o 16,4 proc. do 5,1 ton), jednak został on pokryty dzięki znaczącemu wzrostowi produkcji wędzonych łososi (o 12,4 proc. do 13,7 tys. ton).

Kolejny raz dobre rezultaty odnotowano w przetwórstwie pogłębionym. W analizowanym okresie produkcja konserw, marynat, past, sałatek, paprykarzy, wyrobów garmażeryjnych, dań gotowych oraz pozostałych zwiększyła się łącznie o 6 proc. osiągając 55,8 tys. ton. 

Z opublikowanych danych wynika również, że głównym surowcem wykorzystywanym do wyrobu tych produktów pozostaje śledź. W pierwszym kwartale jego przetwórstwo wzrosło o 5 proc. do 26,6 tys. ton. 

Warto dodać, że produkcja mrożonych filetów z ryb morskich wyniosła 7,3 tys. ton, co stanowi o blisko 2 proc. wzroście. Produkcja filetów solonych wzrosła aż o 16 proc. do 2,8 tys. ton. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
Wzrasta eksport ryb NASTĘPNY ARTYKUŁ

Wzrasta eksport ryb

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH