Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Stawy Milickie uruchomiły największe w Europie łowisko karpia

  • Autor: PAP
  • Data: 10-05-2013, 13:20

Blisko 100 ha powierzchni ma akwen w Rudzie Żmigrodzkiej (Dolnośląskie), na którym Stawy Milickie uruchomiły nowe łowisko karpia. Spółka podkreśla, że jest to największe łowisko karpia w Europie.

Staw Rudy o powierzchni blisko 100 ha, na którym utworzono łowisko, powstał w latach 80. XX w. "Wędkarzom udostępniono wszystkie brzegi akwenu, na których przygotowano 60 stanowisk" - poinformowała PAP Magdalena Szott z biura prasowego Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Łowisko jest czynne od kwietnia do października. Każdy z wędkarzy jednocześnie może łowić na trzy wędki. Dno akwenu jest muliste, miejscami twarde, a brzegi porośnięte trzciną. Głębokość wody w stawie waha się od 1,3 metra do 1,6 metra. W akwenie jest kilka tysięcy karpi, w tym okazy ważące nawet 25 kg.

Łowisko położone jest na terenie chronionym w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000. Na Stawie Rudym znajduje się kilka wysp licznie zajmowanych przez ptactwo. Można tam spotkać m.in. mewy śmieszki, rybitwy rzeczne oraz kilka gatunków kaczek.

Państwowy Zakład Budżetowy Stawy Milickie powstał w połowie lat 90. i zajmował się hodowlą ryb, z czasem jego rentowność malała. W 2008 r. podpisano list intencyjny ws. utworzenia spółki prawa handlowego Stawy Milickie, której większościowym udziałowcem miał być samorząd województwa. W listopadzie 2010 r. zawiązano spółkę akcyjną, a w październiku 2011 r. władze woj. dolnośląskiego stały się jedynym jej akcjonariuszem.

Stawy Milickie to zespół blisko 300 stawów rybnych położonych w Dolinie Baryczy, w okolicach Milicza i Żmigrodu. Region stawów obejmuje ponad 7,6 tys. ha, z czego ok. 5,5 tys. ha to tereny rezerwatów ptactwa wodnego i błotnego. Występuje tu ok. 270 gatunków ptaków, m.in. żurawi, orlików krzykliwych czy kań rdzawych.

Władze spółki oprócz produkcji ryb rozwijają infrastrukturę turystyczną. Obecnie w Dolinie Baryczy znajduje się ponad tysiąc kilometrów szlaków turystycznych - pieszych, rowerowych, konnych, przyrodniczo-edukacyjnych oraz kajakowych. Jest tam również system wież i czatowni do prowadzenia amatorskich obserwacji ptaków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH