Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Stawy Milickie zainwestowały zwiększenie hodowli karpia i innych ryb

  • Autor: PAP
  • Data: 11-07-2013, 20:11
Stawy Milickie zainwestowały zwiększenie hodowli karpia i innych ryb
fot. stawymilickie.pl

Zwiększenie hodowli karpia oraz ochrona przyrody to główne cele, dla których Stawy Milickie S.A. zakupiły nowoczesny sprzęt, służący do odnowienia zbiorników wodnych. Wartość inwestycji to prawie 10 mln zł.

Nowe maszyny i urządzenia rolnicze są potrzebne do rewitalizacji stawów we wszystkich kompleksach należących do Spółki. Jak powiedziała PAP dyrektor ds. marketingu Stawów Milickich S.A. Emilia Szczęsna, zakupiony sprzęt posłuży działaniom na rzecz ochronny przyrody oraz zwiększeniu hodowli karpia i innych ryb.

"Na te inwestycje wydaliśmy blisko 10 mln zł. Jest to niezbędny warunek utrzymania całego ekosystemu i jego wyjątkowej bioróżnorodności. Potrzeba rekultywacji stawów, jest niezwykle pilna, gdyż nie były one poddawane takim zabiegom nieomal od 20 lat i ich obecny stan wymaga natychmiastowej reakcji. Odnowienie zbiorników wodnych jest niezbędne do tego, aby Stawy Milickie mogły utrzymywać się z rybactwa i jako jeden z największych pracodawców w regionie zachować dotychczasowe miejsca pracy oraz tworzyć nowe. Jest to również konieczne, aby istniał rezerwat ornitologiczny "Stawy Milickie". Gdyby człowiek przestał tu działać, przyroda zamieniłaby stawy w lasy. Nie chcemy dopuścić do tego, aby przestały istnieć. Również dlatego, że są siedliskiem wyjątkowych ptaków wodno-błotnych" dodała Szczęsna.

Wśród zakupionych maszyn znalazło m.in. 16 ciągników i 20 przyczep rolniczych, 9 różnych ładowaczy, 5 kosiarek na wysięgniku tzw. "skarpówek", 4 koparko-ładowarki, a także glebogryzarki, kosiarki bębnowe, rozdrabniacze, spychacz i koparka gąsienicowa. Zakupy te zostały sfinansowane ze środków własnych spółki. Stawy Milickie S.A. skorzystały również z dotacji europejskich oraz projektów na rzecz ochrony bioróżnorodności, które są już prowadzone w ramach Programu Operacyjnego "Ryby". Dzięki tym środkom do firmy trafiły m.in.: dwa ciągniki rolnicze, koparka i spycharka gąsienicowa oraz koparko-ładowarka, rozdrabniacze, piły spalinowe, wykaszarki, kosiarki dyskowe, przyczepy rolnicze i motopompy.

"Wciąż poszukujemy nowych źródeł finasowania działań na rzecz ochrony rezerwatu. Dlatego wspólnie z Fundacją EkoRozwoju i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska złożyliśmy wniosek na kwotę ponad 2,5 miliona euro do programu Life +" dodała Szczęsna. W planach Stawów Milickich jest również rozwój turystyki. Jak twierdzi Emilia Szczęsna kolejnym przedsięwzięciem będzie stworzenie centrum turystycznego w Rudzie Sułowskiej. "Chcemy, aby powstał tam hotel, restauracja rybna oraz nowoczesne centrum edukacji ekologicznej" dodała.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze