Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Suempol na WKG 2016: Jako firma rodzinna wygrywamy z korporacjami elastycznością

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 26-09-2016, 13:03
Suempol na WKG 2016: Jako firma rodzinna wygrywamy z korporacjami elastycznością
Arkadiusz Jaworowski, dyrektor Suempol Sp. z o.o., fot. PTWP

- Elastyczność i szybkość podejmowania decyzji w firmach rodzinnych jest niewspółmiernie większa niż w korporacji czy holdingu. Decyzje podejmuje się w czasie rzeczywistym, co w naszym przypadku w znakomitej większości przyniosło pozytywny skutek - mówił podczas debaty "Firmy rodzinne. Renesans, status quo czy kryzys?" na III Wschodnim Kongresie Gospodarczym Arkadiusz Jaworowski, dyrektor firmy Suempol Sp. z o.o.

Jak wspomniał Arkadiusz Jaworowski, swoją żonę, a obecnego prezesa zarządu Suempol, Monikę Siecińską poznał latem 1989 roku, na kilka miesięcy przed powstaniem firmy.

- Firma zaczęła działalność od krewetek, ale od 1992 r. krok po kroku zaczęliśmy wchodzić w przetwórstwo łososia. Jest to w tej chwili absolutna domena naszej firmy. Ojciec Moniki (Edward Sieciński - przyp. red.) zaczął samodzielną działalność w 1973 r. Tak więc budował swoją pozycję w Bielsku Podlaskim dużo wcześniej niż powstał Suempol - dodał.

Jaworowski wskazał, że postać Edwarda Siecińskiego to przykład, że w biznesie można wygrać na prostolinijności i szczerości.

- Charyzmatyczność ojca przejawiała się w dwóch płaszczyznach. Po pierwsze zawsze pracował z ludźmi i robi to nadal, mimo że ma już swoje lata i uważamy, że byłoby wspaniale gdyby wraz z mamą zaczęli korzystać z owoców swojej ciężkiej pracy. Niezależnie od tego czy firma miała 200 pracowników czy, jak obecnie, ponad 1600 w całej Europie, uwielbiał być z ludźmi. Mimo tego, że ojciec ma swój gabinet to tak naprawdę nigdy w nim nie był. Ma swoje pomysły, chodzi po firmie, rzuca idee, konsultuje to z osobami, które zarządzają firmą, bo chce się cały czas uczyć - dodał.

- Drugą cechą, którą bardzo w nim cenię, jest jego prostolinijność. Co myśli to mówi i wielokrotnie na tym wygrał. Nigdy nie można mu było zarzucić, że zmieniał zdanie i nasi kontrahenci zawsze to w nim cenili. Obecnie jest trochę inaczej, trzeba dużo dyplomacji, kunktatorstwa w działaniach. On tej cechy nie ma. Ale szczycimy się tym, że wielokrotnie podejmowaliśmy decyzje ekonomicznie mało rozsądne, ale uczciwe. Traciliśmy na nich finansowo, ale w sercu byliśmy szczęśliwi - dodał Jaworowski.

Dyrektor Suempol przyznał, że największą przewagą firm rodzinnych nad korporacjami jest szybkość podejmowania decyzji.

- W 1989 weszliśmy na rynek polski, w 2002 roku w ciągu kilkunastu godzin podjęliśmy decyzję o stworzeniu pierwszej firmy w Niemczech, a w 2008 po jednej rozmowie kupiliśmy firmę Norfisk, dzięki czemu weszliśmy z innymi możliwościami na rynek niemiecki. Tak samo decyzja o przejęciu francuskiej firmy Marcel Baey o 70-letniej tradycji w 2013 r. trwała ok. 6-7 godzin, bo tyle mieliśmy czasu na podjęcie decyzji. Byliśmy jednym z pięciu oferentów i to najbiedniejszym, kompletnie nieznanym. Przeciwko nam występowały dwie firmy norweskie, islandzka i francuska, ale jako jedyni mogliśmy podjąć decyzję tu i teraz. Inni musieli się konsultować z zarządem, radą nadzorczą czy prezesem. Tak więc korzystamy z nadarzających się okazji, sytuacji. Jeżeli post factum jakaś decyzja wydaje się nierozsądna to trudno, tak się zdarza. Historia firmy Suempol to historia szybko i sprawnie podejmowanych decyzji - podsumował Jaworowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Techn. Przetw. Ryb. 27-09-2016, 12:39:
Kiedys na lamach biuletynu pisalem o tym, ze praktycznie oprocz doniesien o Gralù, Wilbo brak glosow z innych firm.
Cieszy mnie, ze na lamach biuletynu moge poczytac o firmie SUEMPOL.
Cieszy mnie rowniez to, ze firma ta w odroznieniu od innych wierna jest tradycji i pomimo bezlitosnej konkurencji na rynku odnosi sukcesy.
Wiele w tym zaslugi wlasciciela firmy i pracujacych w nim ludzi.
Sam wielokrotnie wizytowalem firme i zawsze zwracala ma uwage specyficzna atmosfera w firmie "taka jakas rodzinna" ktora byc moze po czesci jest gwarancja sukcesow firmy.
Zycze w dalszym ciagu powodzenia

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH