Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Trudna sytuacja na rynku surowcowym...ale polski eksport ryb nadal rośnie

  • Autor: portalspozywczy.pl/IERiGŻ
  • Data: 21-01-2016, 12:18
Trudna sytuacja na rynku surowcowym...ale polski eksport ryb nadal rośnie
Fot. Shutterstock

Zgodnie z danymi Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej od stycznia do października eksport ryb, owoców morza oraz ich przetworów wyniósł 343,5 tys. ton o łącznej wartości 5,27 mld złotych. Jest to wzrost odpowiednio o 11,8 oraz 2,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku wcześniejszym.

Eksperci IERiGŻ wskazują, że dynamika wzrostu wielkości eksportu podstawowych grup produktów była zbliżona i wyniosła 3,7 proc. w przypadku konserw, 4 proc. w filetach i mięsie z ryb, a także 4,5 proc. w rybach wędzonych.

Łącznie produkty te stanowiły 59,4 proc. wolumenu eksportu i odpowiadały za 91,6 proc. jego wartości. 

Z danych IERiGŻ wynika, że aż o 60 proc. zwiększył się wywóz ryb świeżych oraz chłodzonych, co w głównym stopniu wynikało z dużo większych niż w roku poprzednim wyładunków ryb w portach zagranicznych przez rybaków bałtyckich.

Co ciekawe w strukturze gatunkowej eksportu dominowały łososie, których sprzedano łącznie 63,6 tys. ton o łącznej wartości 2,73 mld złotych. Na kolejnych pozycjach znalazły się śledzie (51,8 tys. ton o łącznej wartości 0,35 mld zł), a także dorsze (17 tys. ton o wartości 0,35 mld zł).

W analizowanym okresie import utrzymał się na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego - wyniósł 418,5 tys. ton. Wydatki na import zwiększyły się do 5,42 mld złotych, to jest o 2,4 proc., co zdaniem ekspertów IERiGŻ wiązało się ze wzrostem cen gatunków ryb sprowadzanych ze strefy dolarowej pod wpływem deprecjacji złotego, a także cen dorszy. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH