Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Unia chce dalej ograniczać limity połowowe na Bałtyku

  • Autor: PAP
  • Data: 02-09-2015, 16:01
Unia chce dalej ograniczać limity połowowe na Bałtyku
fot.PTWP

Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt rozporządzenia dotyczący połowów ryb na Bałtyku. Całkowity połów na rok 2016 r. - z wyjątkiem łososia - ma zostać zmniejszony o ok.15 proc. w stosunku do tegorocznego limitu - poinformowano w komunikacie.

Według wniosku KE całkowity dopuszczalny połów (TAC )ze wszystkich stad z wyjątkiem łososia wyniósłby 565 692 ton. Połów łososia, mierzony w sztukach zamiast ton, mógłby wzrosnąć o 6 proc. - do 115 874 szt.

KE chce objąć ochroną więcej stad ryb niż dotychczas. Aktualne dane opracowane przez Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF) oraz Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES) pozwalają Komisji na ograniczenie połowów do zrównoważonego poziomu w odniesieniu do 7 spośród 10 stad, chroniąc je przez nadmierną eksploatacją. Unia przewiduje, że najpóźniej do 2020 r. limity obejmą wszystkie pozostałe stada.

Komisja proponuje zwiększenie limitów połowowych w odniesieniu do stad śledzia bałtyckiego w obszarze zachodnim i centralnym, a także do łososia i gładzicy w basenie głównym. Pułap połowów śledzia ze stada zachodniego byłby podwyższony o 12 proc., do 24 797 ton, a ze stada centralnego - o 9 proc. - do 177 505 ton. Największy spadek połowów śledzia w przyszłym roku ma dotyczyć stada tych ryb w Zatoce Botnickiej, gdzie proponuje się zmniejszenie połowów o 35 proc., a ponad 20 proc. mniej połowów przewiduje się w Zatoce Ryskiej.

W oparciu o zalecenia ICES Komisja proponuje ograniczenie o 20 proc. połowów ze stada wschodniego dorsza bałtyckiego do 41 143 ton. Natomiast w świetle dostępnych danych stado zachodnie dorsza zostało przełowione do tego stopnia, że znalazło się poniżej poziomu bezpieczeństwa biologicznego. KE nie zaproponowała na razie konkretnej kwoty połowowej dla tego stada, oczekując na bliższe dane ICES.

Komisja przewiduje podniesienie o 10 proc. połowów łososia w basenie głównym, co oznacza całkowity połów będzie mógł wynieść 105 850 sztuk. Jednak uwzględniając opinię ICES, KE zaplanowała zmniejszenie o 24 proc. maksymalnego połowu łososia w Zatoce Fińskiej.

Według Komisji należy zmniejszyć łączne limity połowowe o 14 proc., do 184 336 ton. Największy wzrost połowów - o 18 proc. - ma dotyczyć gładzicy bałtyckiej.

Przedstawiony wniosek KE zostanie omówiony przez właściwych ministrów na forum Rady ds. Rybołówstwa w Luksemburgu w dniach 22-23 października. Przyjęte ograniczenia wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Zorik 30-12-2015, 11:04:
Ludzie UE ogranicza polowy Polakom, a Dunskie kutry tonami lowia Lososia! Polski kuter moze zlowic 15 sztuk lososia rocznie, a Dunczycy importuja do nas po kilkaset sztuk na jednym malym kutrze. UE to III wojna w Europie zagrazajaca biednym krajom i tyle!
  • Techn. Przetw. Rybnego 07-09-2015, 11:29:
Nareszcie konkretne i konsekwentne dzialanie. Szkoda tylko, ze nie podjeto decyzji odnosnie stada zachodniego. Juz dawno Baltyk powinien byc nie traktowany jako bezdenny zasobnik ryb !!!
Jest to niestety fakt z ktorym trzeba sie pogodzic i jest to byc moze bolesny cios dla przetworcow i rybakow polskich ale nie stety jest to konsekwencja tego co mialo miejsce wczesniej.
Za bledy nalezy wczesniej czy pozniej zaplacic. Jestem zadanie, ze im wczesniej tym lepiej bo uratujemy to co jeszcze moze byc uratowane.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze