Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ustawa o rybołówstwie nie wspiera drobnych rybaków?

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 28-11-2014, 13:36

Dzisiaj odbywa się w Sejmie pierwsze czytanie Ustawy o rybołówstwie morskim, która ma wdrożyć wymogi nowej Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb). Jedną z głównych zmian w przepisach unijnych jest uwzględnienie kryteriów środowiskowych i społeczno-ekonomicznych przy podziale kwot połowowych. Przepisy zaproponowane przez Ministerstwo Środowiska i Rozwoju Wsi nie gwarantują jednak, że takie kryteria zostaną wdrożone.

Między innymi, by zaapelować o wsparcie dla drobnego rybołówstwa o niskim oddziaływaniu na środowisko, polscy rybacy wzięli udział w światowej akcji fotograficznej „Przełowienie dotyczy także mnie".

W 2014 roku w całej Unii Europejskiej weszła nowa Wspólna Polityka Rybołówstwa, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek podjęcia działań na rzecz odbudowy przełowionych stad ryb oraz wspierania zrównoważonego rybołówstwa. Dotychczas Polska nie realizowała w pełni jej postulatów.

- Nowe przepisy WPRyb są ogromną szansą zarówno dla rybołówstwa jak i morskich ekosystemów. Bez ryb nie ma rybaków. Jednak działania polskiej administracji nadal podtrzymują dotychczasową politykę. Bez konkretnych działań nakierowanych na odbudowę stad, nic się nie zmieni. Stada nadal będą przeławiane, a przyszłość drobnych rybaków pozostanie niepewna - mówi Magdalena Figura, koordynatorka kampanii „Morza i oceany" w Greenpeace Polska.

Sytuacja na Bałtyku jest zła. Rybacy i organizacje ekologiczne oczekują, że administracja podejmie właściwe działania, tak by zapewnić rozwój zrównoważonego rybołówstwa, gdzie wspierani będą ci rybacy, których połowy mają najmniejszy wpływa na środowisko, a nie duże trawlery, które prowadzą połowy przemysłowe na dużą skalę.

- Przyszłość moja, moich kolegów i naszych rodzin zależy od zasobów ryb. Nie jesteśmy w stanie konkurować z dużymi trawlerami. Z roku na rok jest coraz mniej ryb. Nie czuję, żeby nasza administracja robiła coś, by zadbać o nas drobnych rybaków, by zadbać o to, żeby stada ryb w Bałtyku odrodziły się. Sytuację poprawiłoby wprowadzenie zakazu trałowania w strefie 6 mil morskich od brzegu, a kwoty połowowe powinny być przydzielane tym rybakom, którzy nie niszczą środowiska - mówi Piotr Zawada, rybak z Jarosławca.

Czytanie Ustawy zbiegło się w czasie ze światowym tygodniem akcji wspierających rybaków, których połowy mają mały wpływ na środowisko. W 20 krajach na całym świecie osoby, którym bliski jest stan mórz i oceanów robiły sobie zdjęcia z hasłem „Przełowienie dotyczy także mnie". Wzięli w niej również udział polscy rybacy, między innymi z Ustki, Jarosławca i Darłowa oraz mieszkańcy 5 polskich miast. Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć akcję, mogą sobie zrobić zdjęcie z napisem „Przełowienie dotyczy także mnie" i udostępnić je na Facebooku, Instagramie lub Twitterze z tagiem #FishFairly. Zdjęcia zostaną następnie przekazane europejskim ministrom odpowiedzialnym za rybołówstwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH